Prowadzenie księgowości to obowiązek każdego przedsiębiorcy. Własna firma wiąże się bowiem z różnego rodzaju wydatkami oraz przychodami – to wszystko musi być skrupulatnie dokumentowane. Nie da się jednak ukryć, że dla wielu właścicieli firm jest to problematyczna kwestia. Zwłaszcza, jeśli dopiero niedawno rozpoczęli oni swoją działalność lub prowadzą małą firmę. W takich sytuacjach przedsiębiorcy nie zatrudniają własnej księgowej, lecz korzystają z pomocy biura rachunkowego. Jest to wówczas znacznie bardziej opłacalna opcja. Nowością na rynku usług księgowych jest tzw. księgowość hybrydowa. Na czym to polega?

Księgowość hybrydowa – definicja

Ten rodzaj prowadzenia księgowości łączy ze sobą metodę tradycyjną oraz nowoczesną – internetową. Tradycyjna księgowość polega na całkowitym powierzeniu dokumentacji księgowej. Oznacza to jednak, że każdorazowo musimy poświęcić czas na dostarczenie dokumentów do biura i odbieranie ich, gdy są nam potrzebne. Księgowość internetowa natomiast stanowi samodzielną pracę przedsiębiorcy – z pomocą platformy internetowej. Metoda ta wymaga dużej wiedzy o rachunkowości i przepisach podatkowych. 

W księgowości hybrydowej przedsiębiorca również posługuje się programem komputerowym, za pomocą którego uzupełnia niezbędne formularze. Nie traci jednak czasu na materialne przekazywanie dokumentacji, gdyż wszystko odbywa się za pośrednictwem Internetu. Unika także popełnienia błędów, które mogą skutkować nawet karą grzywny - nad wszystkim czuwa specjalista księgowości. Ekspert, taki jak Anna Lejczak, weryfikuje poprawność wypełnienia dokumentacji rachunkowości, a także służy merytorycznym doradztwem z zakresu prawa podatkowego. 

Zalety i wady księgowości hybrydowej

Księgowość hybrydowa to przede wszystkim oszczędność czasu i nerwów. Nie dojeżdżamy każdorazowo do biura rachunkowego, lecz mamy dostęp do dokumentów za sprawą Internetu. Jednocześnie zyskujemy pewność, że dokumentacja rachunkowa będzie prowadzona w poprawny sposób, a dane poufne - odpowiednio zabezpieczone. Ponadto możemy korzystać z dodatkowych usług, takich jak doradztwo z zakresu płac i kadr. 

Warto jednak pamiętać o tym, że jest to wciąż innowacyjny sposób prowadzenia księgowości i nie każde biuro rachunkowe posiada taką opcję w swojej ofercie. Najczęściej ta usługa skierowana jest jednak do właścicieli małych przedsiębiorstw, którzy stanowią bardzo liczną grupę przedsiębiorców w naszym kraju.