Każdy przedsiębiorca musi ewidencjonować przychody oraz koszy związane z przedsiębiorstwem. Wyróżnia się dwa główne sposoby ewidencjonowania operacji gospodarczych, którymi są księgowość uproszczona oraz  pełna. Księgowość pełna to złożony i bardziej skomplikowany system księgowania operacji gospodarczych, aczkolwiek jest on precyzyjny i dokładny. Kto ma obowiązek prowadzenia pełnej księgowości i jakie korzyści wynikają z tego systemu ewidencjonowania przychodów i kosztów?

Prowadzenie pełnej księgowości – kto ma taki obowiązek?

Zgodnie z przepisami podatkowymi dopuszcza się rozmaitych rodzajów księgowości oraz form rozliczania się z urzędem skarbowym. Trzeba zaznaczyć, że nie niektóre firmy mają z górny określone, w jaki sposób muszą się rozliczać. To oczywiście zależy od charakterystyki i specyfikacji przedsiębiorstwa. Większość firm, gdy ma taką możliwość, to wybiera księgowość uproszczoną, aczkolwiek nie każdy może wybrać sobie sposób ewidencjonowania operacji gospodarczych. Część przedsiębiorstw musi prowadzić pełną księgowość. Obowiązek ten spoczywa na osobach fizycznych, spółkach cywilnych i jawnych osób fizycznych oraz spółkach partnerskich. Jednak musi zostać spełniony pewien warunek. Prowadzenie księgowości pełnej staje się naszym obowiązkiem, gdy przychód za rok ubiegły przekroczył równowartość 1 200 000 euro.

Jeżeli przychody przedsiębiorstwa były niższe, wówczas nie obowiązuje nas pełna księgowość i możemy wybrać inną formę rozliczenia. Gdy pełna księgowość nas dotyczy, nie musimy się martwić, ponieważ nie musimy samodzielnie zajmować się tym zadaniem. Obecnie firmy bardzo często korzystają z usług zewnętrznych biur rachunkowych. Usługi księgowe polegające na prowadzeniu ksiąg rachunkowych oferuje m.in. Biuro rachunkowe Ewa Margiciok z Gorzyc w województwie śląskim. Trzeba jednak pamiętać, że za wszystko przed urzędem skarbowym odpowiada przedsiębiorca, dlatego musi on kontrolować poczynania księgowej.

Jakie korzyści wynikają z prowadzenia pełnej księgowości?

Prowadzenie pełnej księgowości wiąże się z zapisywaniem szczegółowych informacji na temat przeprowadzanych operacji gospodarczych w obrębie firmy. To oznacza, że dzięki nim przedsiębiorca na pełny wygląd sytuacji finansowej firmy. Korzyści prowadzenia pełnej księgowości zauważymy też wtedy, gdy mamy zróżnicowane źródła finansowania, ponieważ w księgach takie informacje się znajdują.

Inwentaryzacja majątku oraz zobowiązań pozwala natomiast zauważyć wszelkie zmiany w obrębie firmy. Dzięki temu dowiemy się, na jakim poziomie znajdują się podjęte przez firmę zobowiązania. Poza tym możemy sprawdzić, czy np. faktury są regulowane w terminie lub czy majątek firmy ulega zmianie. Dzięki pełnej księgowości zyskujemy wgląd w stan finansowy przedsiębiorstwa, a to powinno być bardzo istotne dla każdej firmy.