Długotrwała praca w hałasie może doprowadzić do uszkodzenia słuchu, często już nieodwracalnego. Pracodawca powinien zapewnić swoim pracownikom wyposażenie BHP, które skutecznie zabezpieczy słuch, nawet na hałaśliwej hali produkcyjnej. Co lepiej się sprawdzi – zatyczki czy nauszniki? Zanim zdecydujesz się na zakup, sprawdź zalety i wady obu rozwiązań!

Jakie zatyczki kupić?

Podstawowe akcesoria chronię słuch to oczywiście zatyczki. W sklepach z wyposażeniem BHP możesz znaleźć następujące rodzaje wkładek dousznych:

  • Jednorazowe – wygodne w stosowaniu i tanie. Polecane wtedy, kiedy są potrzebne sporadycznie i zakup droższego sprzętu byłby nieopłacalny. Minusem jest oczywiście konieczność wyrzucenia po pojedynczym użyciu.

  • Wielorazowe – najczęściej połączone sznurkiem i wyposażone w pojemniczek do przechowywania. Wymagają czyszczenia po każdym użyciu, lecz są rozwiązaniem bardziej ekologicznym niż jednorazowe.

  • Ze sprężyną dociskową – sprawdzą się w trudniejszych warunkach. Sprężyna dociskowa uniemożliwia poluzowanie się zatyczek i ich zgubienie.

Zatyczki ograniczają dostęp powietrza do ucha, dlatego codzienne ich noszenie może zwiększać ryzyko infekcji. Jeśli musisz nosić wkładki douszne – zwróć uwagę na prawidłową higienę.

Czy nauszniki lepiej się sprawdzą?

Nauszniki to droższa inwestycja, ale z pewnością skuteczniejsza i zdrowsza. Wyglądają tak, jak słuchawki do słuchania muzyki i zakrywają całe małżowiny. Połączone są przy pomocy sprężystego i mocnego pałąka, który dociska je do uszu i uniemożliwia zsuwanie się z głowy. Nauszniki są o wiele bardziej higieniczne niż wielorazowe wkładki douszne. Bez obaw jeden pracownik może pożyczyć je drugiemu, co jest niedopuszczalne w przypadku zatyczek. Nauszniki należy kupować wyłącznie w dobrym sklepie np. BHP OSKAR Elżbieta Czernecka. Wysokiej jakości sprzęt od profesjonalnych producentów doskonale wycisza dźwięki i chroni słuch.

Jak dbać o higienę uszu?

Noszenie zarówno wkładek, jak i nauszników może zwiększać ryzyko infekcji. Szczególnie wtedy, gdy są one zakładane każdego dnia. Infekcja może prowadzić do uszkodzenia słuchu tak samo, jak hałas i nie wolno tego bagatelizować! Jednym z często popełnianych błędów jest czyszczenie uszu patyczkami. Zdarza się, że patyczek ubija woskowinę i słabszy słuch nie wynika z uszkodzenia, a wyłącznie zanieczyszczenia kanału. Najlepszym sposobem jest stosowanie specjalnych płynów do czyszczenia uszu i delikatne czyszczenie patyczkiem zewnętrznych części małżowiny. Czyszczenie uszu powinno być rutynowym zabiegiem higienicznym.

BHP OSKAR Elżbieta Czernecka to firma działająca w branży artykułów BHP oraz odzieży ochronnej. Od 2013 roku skupia się na dostarczaniu wysokiej jakości produktów. Zdobyli już wielu wiernych klientów, a o ich zadowolenie dba zespół pracowników. Siedziba firmy jest w miejscowości Zabierzów w województwie małopolskim. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą, a także do kontaktu!