Gaśnice to wyposażenie budynków użyteczności publicznej, hoteli, restauracji, pensjonatów i innych obiektów. Zapewniają bezpieczeństwo, ale tylko wtedy, gdy mamy pewność, że są sprawne, poddawane przeglądom i pracom konserwacyjnym. W razie pożaru, czy innej sytuacji zagrażającej życiu są w stanie zminimalizować straty materialne i uchronić ludzkie życie. Legalizacje i konserwacje tego sprzętu przeprowadza Zakład Usługowo-Handlowy Konserwacja Gaśnic Bogdana Słomki. Zobacz, na czym polegają te prace i gdzie się je przeprowadza?

Czym jest legalizacja?

Legalizacja gaśnic to systematyczna (coroczna) kontrola ich w celu sprawdzenia, czy sprzęt jest sprawny i czy działa zgodnie z założeniami producenta. W przypadku pożaru niesprawna gaśnica jest bezużyteczna i nie ugasi ognia. Okresową konserwacją tego sprzętu zajmuje się specjalista Bogdan Słomka, właściciel Zakładu Usługowo-Handlowego Konserwacja Gaśnic. Często posiadaczom gaśnic wydaje się, że skoro mają jeszcze na nie gwarancję, to nie trzeba ich kontrolować, jednak niejednokrotnie może dojść do samoistnych uszkodzeń, zerwania plomby lub rozszczelnienia. Konserwacja jest niezbędnym uzupełnieniem gwarancji i daje nam pewność, że sprzęt jest sprawny i można go użyć podczas niebezpieczeństwa. Właściciele lokali gastronomicznych, hoteli, budynków użyteczności publicznych i innych zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków z dnia 7 czerwca 2010 roku, są zobowiązani do utrzymania sprzętu w dobrym stanie technicznym i przeprowadzenia konserwacji gaśnic zgodnie z zaleceniem producenta. W razie niedokonania tej czynności mogą im grozić konsekwencje prawne.

Ważne jest to, żeby posiadacze lokali wytypowali i przeszkolili osoby, które w razie pożaru będą umiały obsłużyć sprzęt do gaszenia pożaru.

Gdzie przeprowadzane są przeglądy gaśnic ?

Okresowe przeglądy wykonywać trzeba w autoryzowanych zakładach ochrony przeciwpożarowej, takim jak, np. Zakład Usługowo-Handlowy Konserwacja Gaśnic Bogdana Słomki. Pracownicy tej firmy są wyszkoleni, mają uprawnienia i odpowiedni sprzęt do sprawdzenia usterek. W trakcie takiego przeglądu sprawdzają m.in. sprawność gaśnicy, termin jej ważności, zawartość środka gaśniczego, uszkodzenia plomby, dyszy i całego sprzętu. W przypadku, gdy gaśnica jest nie do naprawy, musi być wykluczona z użytku, a w jej miejsce należy zakupić nową. Specjaliści z zakładu na potwierdzenie kontroli stanu sprzętu wydają klientowi protokół z okresowego przeglądu oraz wyznaczają termin następnej wizyty kontrolnej.

Pamiętajmy, że legalizacja gaśnic w budynkach użyteczności publicznej i innych lokalach jest obowiązkowa i daje nam i naszym klientom pewność, że w razie sytuacji zagrożenia, zadziała sprawnie.