Każdy przedsiębiorca w Polsce zobowiązany jest do regularnych kontaktów z państwowymi organami fiskalnymi oraz Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. Większość firm powierza to zadanie swoim partnerom, świadczącym kompleksowe usługi księgowo-kadrowe. Dzięki takiej współpracy wymiana informacji pomiędzy przedsiębiorstwem a fiskusem lub ZUS-em odbywa się płynnie. Na czym polega outsourcing usług kadrowo-księgowych w zakresie reprezentacji firmy w US i ZUS? To zagadnienie omówimy w naszym artykule.

Reprezentacja firmy w urzędach skarbowych

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej wiąże się z koniecznością dokonywania regularnych rozliczeń podatków z urzędem skarbowym w trybie miesięcznym lub kwartalnym. Z zależności od specyfiki firmy, takie rozliczenie może obejmować wyłącznie podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT), VAT, a także, w przypadku spółek kapitałowych – podatek CIT. Księgowa przygotowuje deklaracje PIT, VAT i CIT, a następnie wysyła je bezpośrednio do organów fiskalnych, zgodnie z harmonogramem, określonym w aktualnych rozporządzeniach oraz wytycznych danego urzędu.

W zakres outsourcingu usług księgowo-kadrowych wchodzi również tworzenie deklaracji podatkowych miesięcznych i rocznych, które następnie zostają wysłane do właściwego urzędu skarbowego celem weryfikacji oraz rozliczenia. Księgowa przygotowuje też i wysyła do US Jednolity Plik Kontrolny (JPK_VAT), czyli miesięczną ewidencję zakupów oraz sprzedaży VAT, którą zobowiązani są prowadzić zarówno mikroprzedsiębiorcy, jak i duże firmy – podkreśla Monika Panuszewska, Główna Księgowa z Biura Rachunkowego w Przasnyszu, specjalizująca się w podatkach od towarów i usług.

Reprezentacja firmy i jej pracowników w ZUS

Przedsiębiorcy mają wiele zobowiązań względem Zakładu  Ubezpieczeń Społecznych, w tym: wysyłanie na bieżąco deklaracji oraz rozliczeń miesięcznych, aktualizację danych na temat ilości pracowników objętych ubezpieczeniem i ich rodzin, a także rejestrację lub wyrejestrowanie pracownika z ZUS.

Księgowa reprezentuje przedsiębiorcę przed ZUS-em, dbając o terminowe uiszczanie składek ubezpieczeniowych społecznych, zdrowotnych, na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. W razie kontroli lub wykrycia przez urząd nieprawidłowości w rozliczeniu zobowiązana jest do współpracy z ZUS-em, czyli dokonania niezbędnej korekty lub przygotowania kompletu dokumentów na potrzeby organów państwa. Taka kompleksowa obsługa pozwala przedsiębiorcom zaoszczędzić wiele czasu, który mogą przeznaczyć na realizację strategicznych celów swoich firm.