Wiele osób zapomina o obowiązku przeglądu oraz legalizacji gaśnic. Przeważnie umieszcza się je w ustronnym miejscu w budynku, mając nadzieję, że jednak nie trzeba będzie ich używać. Sytuacja stanie się niebezpieczna, w momencie gdy pojawi się potrzeba użycia gaśnicy w nagłym wypadku i okaże się ona niesprawna lub nieuzupełniona. Należy pamiętać, że budynek biurowy narażony jest na awarię elektryczną, co prowadzi do pożaru. Warto pomyśleć o bezpieczeństwie swoim oraz innych i skontaktować się z profesjonalistami, którzy na co dzień zajmują się kontrolą gaśnic, mając odpowiednie kwalifikacje.

Na czym polega legalizacja gaśnicy?

Ów proces złożony jest z zespołu procedur, których celem jest sprawdzenie, potwierdzenie oraz zaświadczenie odpowiednim dokumentem (dowodem legalizacji), że urządzenie spełnia odgórne warunki i może być użytkowane. Legalizacja gaśnicy składa się z wnikliwego przeglądu stanu technicznego oraz ewentualnej naprawy. Każda gaśnica powinna być w ten sposób regularnie kontrolowana (np. gaśnica samochodowa – raz w roku). 

Warto zwrócić się do centrum BHP i PPOŻ Mawi Sp. z o.o. Sp. k., z siedzibą w Redzie, gdzie profesjonaliści ocenią, czy dana gaśnica zadziała zgodnie ze swoim przeznaczeniem w przypadku zagrożenia pożarowego. Zatrudnieni są tutaj wysoko wykwalifikowani i doświadczeni w dziedzinie bezpieczeństwa pożarowego pracownicy. W ofercie znajdziemy przeglądy, konserwacje i naprawy podręcznego sprzętu gaśniczego, przeglądy wraz z badaniem wydajności wody w hydrantach wewnętrznych i zewnętrznych. Można również liczyć na wyposażenie obiektu w wymagany sprzęt gaśniczy.

Jak wygląda przegląd i konserwacja gaśnic?

Warto wiedzieć, że przegląd gaśnicy należy do obowiązków i dotyczy każdej firmy lub obiektu. Jego celem jest zwiększenie bezpieczeństwa, dlatego powinno się go wykonywać co najmniej raz w roku. Gaśnicę wymieniamy co 5 lat, ponieważ traci ona właściwości środków gaśniczych. Podstawowe czynności konserwacyjne gaśnicy polegają na m.in. wymianie środka gaśniczego, uszczelek, a także na próbie udarowej, badaniu makroskopowym złączy oraz badaniu tensometrycznym. Owe czynności są gwarancją prawidłowego działania gaśnicy. 

Dlaczego powinno się poddawać gaśnice kontroli, mimo tego, że ma ona gwarancję producenta? Ponieważ w czasie trwania gwarancji, gaśnica może ulec uszkodzeniu, np. zostanie pozbawiona plomby będzie przechowywana w niewłaściwych warunkach, co grozi jej rozszczelnieniem. Po kontroli gaśnicy, powinniśmy otrzymać protokół z okresowego przeglądu gaśnicy, a także kontrolkę przypominającą o kolejnym przeglądzie.