Technologia druku offsetowego to odmiana druku płaskiego. Jest to jeden z najbardziej popularnych rodzajów wydruku, a stosowany jest zwłaszcza tam, gdzie potrzebne jest wydrukowanie dużych nakładów jakiejś publikacji, a jednocześnie zależy nam na zachowaniu wysokiej jakości wydruku. Metoda ta jest stosunkowo tania, dlatego stanowi świetną alternatywę dla druku cyfrowego. Dowiedz się, na czym dokładnie polega ta metoda i czemu zawdzięcza swoją popularność.

Zasada działania maszyny do wydruku offsetowego

Przy wydruku offsetowym drukowana treść przenoszona jest na podłoże z płaskiej formy, za pomocą cylindra pośredniego pokrytego obciągiem. Można wyróżnić dwa typy druku offsetowego:

  • offsetowy druk arkuszowy – farby o dużej lepkości utrwalane są na arkuszu papieru przez wsiąkanie i polimeryzację;

  • offsetowy druk rolowy, nazywany też drukiem zwojowym – do tego typu druku stosuje się farby lejne, które mogą być utrwalane na zimno, poprzez wsiąkanie w papier, albo na gorąco poprzez wsiąkanie i odparowanie w wysokiej temperaturze.

Maszyna do druku offsetowego składa się z czterech podzespołów, złożonych z trzech rodzajów wałków – formowego, pośredniego i dociskowego. Połączone są za pomocą układu farbowego, czyli innego zespołu wałków, które przekazują pigment. Przy druku offsetowym zwykle stosuje się paletę barwną CMYK. Barwny wzór z wałka formowego przekazywany jest na wałek pośredni, a następnie na wałek dociskowy i z tego wałka odbijany jest na arkuszu papieru.

Zalety druku offsetowego

Offset stosowany jest przy wydrukach wielkonakładowych, na przykład do drukowania czasopism i gazet, jak również materiałów marketingowych, takich jak katalogi, ulotki, broszury, papier firmowy, notesy z logiem firmy i tym podobne. Dużą zaletą wydruków offsetowych jest to, że można go stosować na bardzo różnych rodzajach papieru, także na kartonie czy tekturze, na papierze kredowym – tu szczególnie sprawdza się druk zwojowy – albo na papierze samoprzylepnym.

Druk offsetowy pozwala na uzyskanie różnych sposobów wykończenia druku, a przede wszystkim na wykorzystanie bardzo bogatej kolorystyki. Warto jednak pamiętać, że do uzyskania najlepszego efektu konieczne jest zastosowanie nowoczesnych profesjonalnych maszyn drukarskich, którymi dysponuje ABC Zakład Poligraficzny. Zaawansowana technologia pozwala na tworzenie wysokiej jakości materiałów drukowanych, a druk offsetowy pozwala na zastosowanie różnych rozwiązań w zakresie barw, podłoża, czy formatu wydruku.

ABC Zakład Poligraficzny - oferta

ABC Zakład Poligraficzny istnieje na rynku od 1982 roku. Specjalizuje się w druku offsetowym oraz usługach introligatorskich. Firma wyposażona jest w nowoczesne maszyny drukarskie, oferuje druk na różnych rodzajach papieru i gramaturach. Oferuje szeroki wachlarz usług introligatorskich, takich jak oprawa zeszytowa, sztancowanie, lakierowanie, tłoczenie, kaszerowanie, foliowanie i inne. Dysponuje profesjonalnym zapleczem przygotowalni, współpracując z klientami na etapie projektowania. Korzysta z InSite Prepress Portal System, co pozwala na efektywne zarządzanie zleceniami i krótkie terminy realizacji.