Tablice oraz szyldy, które są zawieszane na ścianach budynków publicznych nie tylko mają funkcję informacyjną, ale także dekoracyjną. Obecnie stosuje się konstrukcje emaliowane wypukłe, które są delikatnie błyszczące. Ich kolory wyróżniają się intensywnością, a cały wygląd musi być dostosowany do przepisów prawa. Dowiedz się kilku ciekawych rzeczy na temat szyldów oraz tablic.

Szyldy i tablice a wytyczne ustawowe

Przepisy krajowe jasno wskazują jakie kolory powinny być stosowane na budynkach danych instytucji publicznych. Dokładnie określone są również wymiary szyldów i tablic oraz czcionki napisów. Najczęściej spotykamy zatem konstrukcje emaliowane wypukłe delikatnie nabłyszczane, które posiadają barwy ciemnej zieleni, granatu, czerwieni lub brązu i czerni. Napisy wtedy są przygotowywane w kolorze białym. Tablice i szyldy takie wieszane są na obiektach sądów, urzędów, szkół, szpitali czy inspektoratów sanitarnych. Muszą one spełniać również ważny warunek dotyczący rozmiarów: mowa o stosunku szerokości do wysokości, który musi wynosić 3:1.

Wygląd tablic ulic, numeracji domów, nazw bibliotek oraz muzeów nie jest tak restrykcyjnie określony. Zabrania się jednak wykorzystywania barwy żółtej z dodatkami czarnego oraz białego. Takie szyldy m.in. w kształcie trójkąta z podpisem „POD NAPIĘCIEM” są zarezerwowane dla infrastruktury energetycznej. Podobne tablice wykorzystuje się w przemyśle i budownictwie do celów zabezpieczania określonych miejsc.

Dlaczego szyldy emaliowane są najpopularniejsze?

Emalie to szkliste powłoki złote lub miedziane, które są sproszkowanymi minerałami z dodatkiem odpowiednich pigmentów barwiących. Nanoszone są one na powierzchnie stalowe lub aluminiowe, gwarantując idealną gładkość i zintegrowanie z podłożem. Nie odpadają one zatem, są odporne na warunki atmosferyczne, akty wandalizmu, zarysowania oraz na blaknięcie. Zapewniają przy tym bardzo estetyczny elegancki wygląd. To właśnie dlatego są stosowane na szyldach i tablicach urzędowych, podkreślając powagę danej instytucji. Wypukłość zaś dodaje walorów estetycznych. Ma również znaczenie identyfikacyjne – szyldy wypukłe w odpowiednich barwach rzucają się w oczy.

Jeśli chodzi o ich produkcję, warto wiedzieć, że często tworzone są ręcznie w procesach termicznych sięgających 900 stopni Celsjusza. Kupić je można zaś od takich dystrybutorów jak Rynek Szyldów, gdzie określić można dokładnie napis, jaki ma zostać naniesiony na tablicę. Dla każdego personalizowanego produkty określona jest maksymalna liczba znaków, a także wierszy. Najlepsze firmy realizują zlecenia w ciągu kilku/kilkunastu dni, umożliwiając również zakup internetowy.