Jeśli planujemy zarejestrować własną działalność gospodarczą, w pierwszej kolejności musimy poznać kilka pojęć, dzięki którym łatwiej będzie odnaleźć się w sprawach księgowych. Mowa między innymi o przychodzie, dochodzie oraz obrocie. Wiele osób błędnie używa słów dochód i przychód, a nawet uważa, że oznaczają ono to samo. Aby uniknąć błędów i nieprzyjemnych konsekwencji warto zapoznać się z różnicami między tymi określeniami.

Czym jest przychód?

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej wymaga nie tylko wiedzy na temat spraw księgowych i rachunkowych, lecz również bieglej znajomości rozmaitych pojęć. Dość często mylone są ze sobą określenia przychodu, dochodu oraz obrotu firmy. Jak podkreśla specjalista z branży księgowej i rachunkowej z Biura Rachunkowego Helena Siębor z Wodzisławia Śląskiego, przychód to określenie wszystkich wpływów finansowych, jakie uzyskaliśmy w ramach prowadzenia działalności gospodarczej. Co więcej, potwierdzeniem przychodów firmy są wszelkie dokumenty sprzedaży, np. faktury. Zazwyczaj tym mianem określa się wartość sprzedanych usług i produktów. W Ustawie o PIT do przychodów zaliczają się głównie pieniądze i wartości pieniężne, jakie otrzymaliśmy za sprzedaż usług lub towarów, świadczenia, rzeczy oraz prawa mające nieodpłatny albo częściowo odpłatny charakter, a także zwrócony lub odliczony podatek VAT (podatek od towarów i usług). W związku z tym przychód to określenie wszystkich przypływów finansowych w obrębie przedsiębiorstwa. Warto też dodać, że przychód stanowi podstawę do uzyskania dochodu, aczkolwiek nie oznacza prawdziwej sytuacji finansowej firmy.

Czym jest dochód firmy?

Z pojęciem przychodu dość często mylimy dochód. Jednak dochód to zestawienie wszystkich przychodów i kosztów, jakie ponosimy w firmie, w tym koszty uzyskania przychodu i składki ZUS. Określenie to można nawet zapisać za pomocą prostego wzoru: dochód = przychody - koszty. Oczywiście z dochodem mamy do czynienia w sytuacji, gdy przychody firmy są większe niż koszty związane z jej prowadzeniem. Dochód analizuje się w dwóch aspektach. Po pierwsze mamy do czynienia z dochodem netto, czyli z takim po opodatkowaniu. Po drugie mamy do czynienia z dochodem brutto oznaczającym kwotę przed opodatkowaniem. Dochód brutto stanowi podstawę do obliczenia podatku dochodowego.

Co warto wiedzieć o obrocie firmy?

Równie ważnym pojęciem jest obrót firmy. Określenie to dość często mylone jest z przychodem, aczkolwiek nie oznacza tego samego. Obrót łączy w sobie wszystkie wpływy i należności finansowe ze sprzedaży towarów i usług, jednakże są one pomniejszone o podatek dochodowy. Warto też dodać, że mianem obrotu określa się też kwoty uzyskanych zaliczek, przedpłat oraz zadatków. Obrót firmy zwiększają również dotacje, z jakich skorzystał przedsiębiorca, subwencji i pozostałe dopłaty mające bezpośredni wpływ na wysokość kosztów usług i produktów.