Niezbędne wyposażenie sklepów z żywnością

Materiał partnera
2019-08-12

Sklepy spożywcze, tak jak inne obiekty czy zakłady produkcyjne, powinny spełniać określone standardy oraz przestrzegać zasady higieny. Odnosi się to głównie do przechowywania produktów w odpowiednich warunkach, zapewniających im świeżość. Lady, regały i witryny cechować się muszą funkcjonalnością i estetycznym wyglądem. Dlatego w wyposażeniu tego typu sklepu nie może zabraknąć przede wszystkim urządzeń chłodniczych oraz takich, które znacząco wpływają na usprawnienie pracy. Jakie meble i urządzenia są niezbędne w sklepach oferujących różną żywność?

Bez chłodni ani rusz

Różnego rodzaju lodówki, lady, regały i witryny chłodnicze na stałe wpisały się w krajobraz nie tylko dużych supermarketów, oferujących mnóstwo różnych produktów, ale także niewielkich osiedlowych sklepików, zakładów mięsnych, cukierni, stacji benzynowych czy lokali gastronomicznych. Ich głównym zadaniem jest stworzenie komfortowych warunków do przechowywania produktów, wymagających niskiej temperatury, czyli mięsa, wędlin, nabiału, niektórych warzyw czy owoców, dając gwarancję świeżości, bez obawy o utratę cennych walorów smakowych i odżywczych. Latem to podstawowe źródło zimnych, orzeźwiających napojów. Witryny i lady chłodnicze, oferowane przez hurtownię wyposażenia sklepowego Edwarda Kozyry, to doskonały sposób na wyeksponowanie produktów, uniemożliwiające jednak klientom ich dotykanie. Otwieranie dostępne jest tylko po stronie sprzedawcy. Sprawdzą się w przypadku przechowywania mięsa, wędlin i serów. Z kolei regały i szafy chłodnicze dają klientowi możliwość samodzielnego wyboru produktu. Dla zwiększenia funkcjonalności producenci wyposażają je w podświetlane elementy oraz przesłony nocne w postaci rolet. Wszystkie te urządzenia posiadają energooszczędne agregaty oraz odporną na uszkodzenia i obciążenia konstrukcję wykonana ze specjalnej blachy.

Meble i co jeszcze?

Oprócz urządzeń chłodniczych w sklepie muszą znaleźć się praktyczne i estetycznie wyglądające regały. Najczęściej stosuje się te wykonane z metalu z użyciem metody malowania proszkowego. Zapewnia ona trwałą i odporną na uszkodzenia mechaniczne i środki chemiczne powłokę. Większość właścicieli sklepów decyduje się na nowoczesne rozwiązania, podążając za obecnie obowiązującymi trendami dotyczącymi aranżacji wnętrz. Niezbędne są także półki na pieczywo oraz gabloty ze  szklanymi elementami doskonale eksponujące towary przeznaczone do sprzedaży. Meble sklepowe wykonuje się także z laminowanej płyty. W ofercie hurtowni Edwarda Kozyry dostępne są funkcjonalne urządzenia, bez których praca w sklepie nie miałaby sensu. Mowa tu o krajalnicach do wędlin, maszynek do mielenia i krojenia mięsa oraz przyrządzie przeznaczonym do pakowania próżniowego. To przede wszystkim rozwiązanie niezastąpione u popularnego rzeźnika, odwiedzanego codziennie przez tysiące klientów. Symbolem każdego sklepu spożywczego jest również elektroniczna waga oraz metkownica, za pomocą której przykleja się ceny na poszczególne produkty.

Opracowanie artykułu:

Hurtownia Meble Sklepowe i Urządzenia Chłodnicze Edward Kozyra

ul. Modlińska 246, 03-152 Warszawa Białołęka, mazowieckie
e-mail
www