W obecnych czasach prawie każdy dorosły człowiek spędza przynajmniej 8 godzin dziennie w miejscu pracy. Biorąc pod uwagę długość aktywności zawodowej, stanowi to znaczną część naszego życia. Wykonując różne zawody, człowiek narażony jest w tym czasie na działanie różnorodnych czynników szkodliwych. Pomiary ich natężenia wykonuje akredytowane laboratorium Ekolab. Co najczęściej zagraża naszemu zdrowiu? Jaki ma to wpływ na organizm?

Czynniki szkodliwe w miejscu pracy

Jednymi z najczęściej występujących w środowisku pracy czynników szkodliwych są różnego rodzaju pyły. Mogą one unosić się w powietrzu lub osiadać na powierzchniach. Na obecność pyłów narażeni są pracownicy przemysłu budowlanego i wydobywczego, a także spożywczego, chemicznego czy farmaceutycznego. Duże ich ilości powstają podczas kruszenia i mielenia materiałów, cięcia, spawania, szlifowania. Niektóre z nich np. pyły metali ciężkich mogą wchodzić w reakcje z płynami ustrojowymi, prowadząc do zatrucia organizmu. Inne, takie jak mąka, tytoń, przyprawy działają drażniąco na błony śluzowe oczu i nosa oraz skórę twarzy i dłoni. Jednymi ze szczególnie niebezpiecznych są pyły krzemionki krystalicznej, a jej najwyższe dopuszczalne stężenie wynosi 0,1 miligramów na metr sześcienny. Z tego względu konieczne jest regularne pomiary czynników szkodliwych w miejscu pracy.

Krzemionka krystaliczna a skutki zdrowotne

Nazwa krystaliczna krzemionka obejmuje grupę minerałów zawierających w swej budowie  ditlenek krzemu. Do najbardziej rozpowszechnionych należą kwarc i krystobalit. Stanowią one surowce dla przemysłu budowlanego, szklarskiego i ceramicznego. Narażenie na kontakt z krzemionką krystaliczną występuje także w przemysłach: wydobywczym, chemicznym i metalurgicznym. Długotrwałe wdychanie pyłów zawierających krzemionkę krystaliczną może prowadzić do stanów zapalnych układu oddechowego, a w następstwie zmian zwłóknieniowych. Konsekwencję stanowi duże prawdopodobieństwo rozwoju krzemowej pylicy płuc, a w wielu przypadkach także raka płuc. Krystaliczna krzemionka może również przyczyniać się do rozwoju chorób nerek. Pylica płuc powoduje znacznie cięższy przebieg infekcji układu oddechowego np. grypy i COVID-19. 

Ekolab – pomiary w miejscu pracy

Ekolab to akredytowane laboratorium z siedzibą w Kobylnicy koło Poznania. Posiada przedstawicielstwa w Szczecinie i Wrocławiu. Firma prowadzi działalność od 2004 roku. Świadczy usługi pomiarowe i analityczne. W zakresie działalności Laboratorium Ekolab mieszczą się pomiary akustyczne zakładów i hal produkcyjnych oraz lądowisk dla helikopterów. Firma wykonuje także pomiary poziomu emisji pyłów, stężeń substancji szkodliwych i ścieków oraz dokonuje oceny ekologicznej składowisk odpadów. Oferta Ekolab obejmuje również pomiary sprężonego powietrza i wydajności wentylacji mechanicznej. W zakres świadczonych usług wchodzą ponadto opinie i projekty geotechniczne oraz nadzór nad pracami geologicznymi. Wszystkie zlecenia realizowane są przez Laboratorium Ekolab terminowo i z należytą starannością.