Odpady medyczne mogą być szkodliwe zarówno dla ludzi, jak i środowiska. Z tego względu tak istotna jest ich właściwa utylizacja. Poprzedza się ją jednak odbiorem z wybranego punktu, a następnie przetransportowaniem do miejsca unieszkodliwienia. Czynności w tym zakresie należy powierzyć specjalistycznej firmie świadczącej usługi w tym zakresie – kiedy są one niezbędne?

Najczęściej generowane odpady medyczne

Niepotrzebne i szkodliwe produkty, które powstają w wyniku działania np. placówek medycznych, wymagają odpowiedniej utylizacji. Do odpadów medycznych zalicza się wiele rozmaitych produktów, spośród których wskazać należy bez wątpienia przeterminowane leki. Takie farmaceutyki mogą doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych u osób je zażywających. Wyłącznie z obrotu skutkuje zaklasyfikowaniem leków z przekroczonym terminem ważności jako odpadów medycznych. Do tej grupy zalicza się też amalgamat dentystyczny.

Często medyczne odpady są generowane także przez laboratoria i placówki diagnostyczne, np. wykonujące badania RTG. Błony płaskie, klisze RTG, radiogramy oraz wiele innych to produkty, które odbierze i zutylizuje firma Vincomed. Zajmie się ona również odczynnikami laboratoryjnymi i chemicznymi. Odpady medyczne wytwarzane są także przez lecznice weterynaryjne i nierzadko firmy kosmetyczne. To również wszelkiego rodzaju dokumentacja związana z prowadzeniem takich placówek.

Jak przebiega odbiór i utylizacja odpadów medycznych?

W zależności od charakterystyki danych odpadów medycznych ich odbiór może być przeprowadzony na kilka sposobów. Najczęściej jednak wykonywany jest przez specjalistów wyposażonych w elementy zabezpieczające ich przed działaniem szkodliwych materiałów. Właściwą ochronę przed ich rozprzestrzenianiem zapewniać powinien również pojazd przeznaczony do transportu odpadów medycznych. Muszą być one zabezpieczone w taki sposób, by podczas jazdy nie było możliwości ich niekontrolowanej utraty z przestrzeni ładunkowej.

Po dostarczeniu do punktu utylizacyjnego następuje unieszkodliwienie odpadów medycznych. W tym zakresie prawo dopuszcza obecnie tylko jedną możliwość i jest to spalenie szkodliwych materiałów. Przy utylizacji odpadów medycznych konieczne jest zachowanie odpowiedniej temperatury przekształcania termicznego – nie powinna ona być niższa niż 1100 stopni Celsjusza. W takich warunkach skutecznie i całkowicie neutralizowane jest ewentualne zagrożenie infekcyjne, które może pojawić się w momencie utylizacji odpadów medycznych o charakterze zakaźnym.