Wiele firm z branży spożywczej i farmaceutycznej poszukuje producentów opakowań kartonowych. Zaletą tych opakowań jest to, że są one ekologiczne, mają wiele zastosowań i mogą być wykorzystywane do recyklingu. Przedsiębiorcy zwracają uwagę na jakość opakowań, ich wygląd i konstrukcję.

Opakowania dla przemysłu

Opakowania na produkty spożywcze muszą spełniać wiele wymagań, m.in. muszą być bezpieczne dla produktu spożywczego. Opakowania powinny być odporne na działanie czynników zewnętrznych, by nie wpłynęły na jakość produktu. Powinny przykuwać uwagę, reklamować towar i wyróżniać się spośród innych opakowań dostępnych na rynku. Ważne, by były łatwo składane i trwałe, aby nie ulec uszkodzeniu podczas transportu. Na opakowaniu kartonowym dla produktów spożywczych musi znaleźć się informacja o dacie przydatności do spożycia, dacie produkcji, numerze serii oraz o wartościach odżywczych produktu.

Firma produkująca pudełka i opakowania kartonowe współpracuje z przedsiębiorcą na etapie wyboru rodzaju opakowania, kształtu i szaty graficznej. Drukarnia Mewa-Druk z Rudy Śląskiej przykłada ogromną wagę do rodzaju opakowania, jego atrakcyjności, nadruku i estetyki. Wykonuje opakowania kartonowe w gramaturze od 190 g do 400 g, druk na nich realizuje w technologii offsetowej wraz z uszlachetnieniem powierzchni.

Przemysł farmaceutyczny musi zwracać uwagę na wiele przepisów prawnych, które wymagają jakości i bezpieczeństwa. Dla przemysłu tego nie jest najważniejszy wygląd opakowania, a przede wszystkim standardy bezpieczeństwa i higieny. Kontrola jakości takich produktów musi być przeprowadzana na wszystkich etapach produkcji i projektowania. W branży farmaceutycznej najczęściej korzysta się z pudełek na leki z kartonu litego. Takie opakowanie musi być trwałe, ponieważ ma służyć klientom przez dłuższy okres. Ważne, by pudełko było estetyczne i trwałe podczas transportu. Najczęściej w tej branży produkuje się pudełka otwierane.

Producenci opakowań na farmaceutyki powinni spełniać europejskie standardy oraz wymogi, jakie stawia Polskie Towarzystwo Farmaceutyczne. Na opakowaniach muszą znaleźć się m.in. informacje o sposobie stosowania, mocy leku i jego postaci, dla kogo jest przeznaczony, dacie ważności, nazwie wraz z adresem podmiotu odpowiedzialnego oraz numerze pozwolenia na dopuszczenie leku do obrotu.

Wybierając producenta opakowań, warto zwrócić uwagę, czy firma spełnia wszystkie te wymagania przy produkcji opakowań.