Po napisaniu i zatwierdzeniu pracy dyplomowej przychodzi czas na najprzyjemniejszy etap – oprawę i podziwianie efektów swoich starań. Oczywiście, każda uczelnia ma swoje własne wytyczne dotyczące sposobu oprawiania prac. Sprawdźmy, co na ten temat mówi specjalista z Rotel.it. Jak wygląda profesjonalne przygotowanie rozpraw do obrony, i o czym powinien pamiętać student.

Oprawa pracy dyplomowej – wskazówki

Zanim zdecydujesz się na określony rodzaj oprawy, powinieneś dokładnie zapoznać się ze standardami uczelnianymi.

Niektóre szkoły wyższe wymagają druku jednostronnego, podczas gdy inne – wydruku na dwóch stronach. Zwróć także uwagę na liczbę egzemplarzy w danej oprawie oraz rodzaj druku pod względem koloru. Bardzo ważną kwestią jest edycja tekstu ze szczególnym uwzględnieniem marginesów, numeracji oraz wyglądu strony tytułowej. Aby zachować poprawny format wydruku, należy zapisać pracę jako plik .pdf

– wyjaśnia pracownik Rotel.it. Jedną z najpopularniejszych metod oprawiania jest bindowanie, zaliczane do opraw miękkich, które polega na scaleniu luźnych kartek za pomocą bindownicy. W zależności od preferencji możemy wybrać grzbiet plastikowy / drukowany lub plastikowe zatrzaski. Funkcję przedniej i tylnej okładki pełnią wówczas plastikowa i transparentna folia oraz tektura. Inną popularną metodą jest oprawianie termozgrzewalne rekomendowane do dokumentów, które mają mniej niż 200 stron.

Twarda oprawa pracy dyplomowej

Oprawa twarda licencjatu lub pracy magisterskiej to najbezpieczniejszy i najbardziej efektowny sposób zabezpieczenia uczelnianej dokumentacji. Jak wskazuje pracownik Rotel.it, twarde oprawy mogą być wykonywane w wielu kolorach i rozmiarach – zależnie od objętości pracy oraz gramatury papieru. Oprawy miękkie, wyposażone w twardy grzbiet i miękką przezroczystą okładkę, znajdują zastosowanie przy tworzeniu raportów czy audytów. Jeżeli zależy Ci na zachowaniu eleganckiej pamiątkowej formy, najlepszym rozwiązaniem wydaje się zastosowanie oprawy twardej.