Polskie przepisy dotyczące rachunkowości wyróżniają dwa ustroje podatkowe podmiotów gospodarczych. Pierwszym z nich jest księgowość na zasadach uproszczonych, kiedy to wystarczy rozliczać się na podstawie ksiąg przychodów i rozchodów, ryczałtu ewidencjonowanego lub kart podatkowych. Drugim ustrojem jest zaś księgowość pełna, czyli ewidencja podatkowa na zasadach ogólnych. Dla niej przeznaczone są księgi rachunkowe. Ich prowadzeniem dla firm zajmują się najlepsze w Polsce biura rachunkowe, takie jak Gold Service Grażyna Rzeczkowska. Poznaj zakres ich pracy, a także dowiedz się, czym cechuje się księgowość pełna.

Czym jest księgowość pełna?

Księgowość pełna przede wszystkim różni się od księgowości uproszczonej zakresem prowadzonych rozliczeń. Prócz ewidencjowania zdarzeń kupna i sprzedaży ważne są również wszystkie mniejsze operacje finansowe, od przelewów przychodzących i wychodzących począwszy, na operacjach magazynowych kończąc. W księgowości pełnej ujmuje się zatem niemalże każde zdarzenie gospodarcze, a służą do tego księgi rachunkowe inaczej zwane księgami handlowymi.

Narzędzia te składają się na dziennik, konta księgi głównej, konta księgi pomocniczej, zestawienia sald na kontach pomocniczych, wykaz składników pasywów i aktywów, a także na zestawienia obrotów i sald umieszczonych w księdze głównej. W księgowości pełnej ważne są też ewidencja środków trwałych, niematerialnych i prawnych, a także dla niektórych podmiotów – przekraczających określone limity przychodów – sprawozdania finansowe roczne.

Firmy zobowiązane do prowadzenia księgowości pełnej

Ustawa o rachunkowości wskazuje precyzyjnie to, jakie podmioty gospodarcze obligatoryjnie muszą prowadzić księgi handlowe. Zalicza się zatem do nich spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki akcyjne, spółki komandytowo-akcyjne, osoby fizyczne, a także spółki osobowe, które przekroczyły określony poziom przychodu w poprzednim roku podatkowych. Obecnie limit ten wynosi równowartość co najmniej 2 milionów euro przeliczonych na złotówki według średniego kursu podawanego każdego roku przez NBP. Po przekroczeniu wskazanego obrotu nie można zrezygnować z prowadzenia ksiąg rachunkowych.

Inaczej jest w przypadku firm poniżej dwumilionowych przychodów rocznych wyrażonych w euro. Takie przedsiębiorstwa mogą zarówno korzystać z narzędzi księgowości uproszczonej, jak i mogą dobrowolnie przyjąć księgowość pełną. Druga opcja jest polecana firmom, które dynamicznie się rozwijają. Księgowość pełna i jej narzędzie pozwalają bowiem na tworzenie złożonych raportów dotyczących sytuacji ekonomicznej podmiotu, czego nie da się przygotować na podstawie KPiR czy rozliczeń ryczałtowych. Księgi rachunkowe pomagają zatem w budowaniu strategii budżetowej, portfelowej, a nawet produktowej firmy.

Prowadzenie księgowości pełnej przez biuro rachunkowe

Dobrą praktyką przy księgowości pełnej jest zlecanie jej prowadzenia biurom rachunkowym. Zatrudniają one bowiem specjalistów, którzy szybciej oraz przy zoptymalizowanych kosztach będą w stanie księgować w księgach rachunkowych odpowiednie zdarzenia. Prócz tego zewnętrzna obsługa pozwala skorzystać z pomocy przy ustalaniu wcześniej wspomnianych strategii finansowych w firmie, a także z niebywale opłacalnych optymalizacji podatkowych. Ważną zaletą przekazywania księgowości pełnej w ręce ekspertów księgowość jest także brak konieczność budowania własnych działów obsługi kadrowo-płacowej i obsługi rachunkowej. Firma znacznie obniżka koszty prowadzenia działalności, mogąc w pełni skupić się na procesach głównych w przedsiębiorstwie.

Prowadzenie księgowości należy jednak powierzyć doświadczonym zespołom specjalistów, którzy stale podwyższają swoje kompetencje, pracują na najlepszych programach księgowych oraz gwarantują wysokie ubezpieczenie OC. Warto zatem podjąć współpracę z biurem Gold Service Grażyna Rzeczkowska z siedzibą w Łomiankach.

Do zadań wspomnianego wyżej biura rachunkowego przy pełnej księgowości wraz z obsługą kadrowo-płacową zalicza się:

  • prowadzenie dzienników księgowych,

  • prowadzenie kont księgi głównej,

  • prowadzenie kont ksiąg pomocniczych,

  • sporządzanie zestawień obrotów i sald kont księgi głównej i ksiąg pomocniczych,

  • prowadzenie ewidencji VAT,

  • sporządzanie i wysyłanie deklaracji podatkowych,

  • sporządzanie rocznych i śródrocznych sprawozdań finansowych,

  • pomoc w budowaniu strategii finansowej firmy,

  • prowadzenie akt pracowników,

  • przygotowywanie umów cywilnoprawnych,

  • tworzenie list płac,

  • tworzenie deklaracji i zgłoszeń dla ZUS,

  • wydawanie zaświadczeń i świadectw pracy,

  • naliczanie premii i nadgodzin,

  • przyjmowanie wniosków o urlopy,

  • przygotowywanie kart ewidencji czasu pracy,

  • reprezentowanie klienta przed organami kontrolnymi i pomoc podczas kontroli.