Drzewa rosnące w trudnodostępnych miejscach np. na cmentarzach, osiedlach, działkach i  parkach, wymagają regularnej pielęgnacji oraz w niektórych przypadkach – wycinki. Aby bezpiecznie przeprowadzić te czynności, niezbędny jest specjalistyczny sprzęt, w tym liny hamujące i zabezpieczenia. Z naszego artykułu dowiesz się więcej na temat technik alpinistycznych stosowanych w pielęgnacji i wycince drzew na wysokościach!

Pielęgnacja drzew – na czym polega?

Wycinka trudnych drzew to nie jedyna praca, jaką na co dzień wykonują pracownicy firmy Rectom. Ich oferta to także pielęgnacja drzew w trudnodostępnych miejscach, z wykorzystaniem technik alpinistycznych. Chodzi tutaj przede wszystkim o:

  • cięcia prześwietlające –  mają na celu rozluźnienie korony drzew, poprawę estetyki i wyglądu drzewa, a także dostarczenie większej ilości światła;
  • cięcia techniczne – wykonywane głównie wtedy, gdy rozrośnięte konary naruszają linie energetyczne bądź też mogą zagrażać bezpieczeństwu innych przewodów;
  • cięcia sanitarne – niektóre drzewa, szczególnie te liczące już kilkadziesiąt lat, mają mnóstwo suchych, obumarłych gałęzi. Jedynym słusznym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest oczywiście wycinka obumarłych konarów.

Pielęgnacja drzew zlokalizowanych w trudnodostępnych miejscach wiąże się z prowadzeniem prac na wysokościach, które wymagają rozwagi, przestrzegania zasad BHP, odpowiednich uprawnień, a także zastosowania specjalistycznego sprzętu

– informuje pracownik Rectom Prace na wysokości wycinka drzew Tomasz Brylak. Zakład ten już od wielu lat świadczy usługi alpinistyczne, z uwzględnieniem takich miejsc, jak osiedla mieszkaniowe, prywatne posesje i obszary przy liniach energetycznych. Wykwalifikowana kadra pracownika ma wiedzę z zakresu technik alpinistycznych, dzięki czemu podoła nawet najtrudniejszym zadaniom!

Konsekwencje niewłaściwej pielęgnacji drzew

Zaniedbane korony drzew, na których obecne są głównie stare gałęzie, stanowią zagrożenie dla życia, zdrowia i mienia ludzi. W razie silnego wiatru, burzy, gradu bądź też ulewy mogą się odłączyć i zniszczyć samochód. Co więcej, zdarzają się wypadki, kiedy to suche konary drzew upadną na przechodniów, powodując poważne obrażenia. Aby zredukować to ryzyko, wystarczy zadbać o regularną pielęgnację i wycinkę problematycznych drzew.

Pamiętaj, że suche i chore gałęzie lepiej usuwać od razu, niż czekać, aż choroba, która je zaatakowała, zacznie się szerzyć na kolejne miejsca na drzewie.