Szkolenia BHP obowiązujące pracowników nie zawsze są przez nich mile postrzegane. Jednakże są one niezwykle ważne, gdyż umożliwiają zdobycie wiedzy, która w bezpośredni sposób wpływa na bezpieczeństwo podczas pracy. Obowiązek ten ma swoje źródło prawne w Kodeksie pracy. Szkolenia BHP składają się ze szkoleń wstępnych i okresowych. Co warto o nich wiedzieć? Poznaj usługi firmy Szkolenia BHP AS Anna Sadalska Wnuk z Radomia!

Szkolenie wstępne

Żaden pracownik nie może zostać dopuszczony do pracy, jeżeli nie odbędzie szkolenia wstępnego, a więc ogólnego instruktażu traktującego o obowiązkach i warunkach w danym miejscu zatrudnienia. Na takim szkoleniu nowi pracownicy poznają ogólne zasady BHP wynikające z Kodeksu pracy oraz regulaminu konkretnego zakładu pracy. Podczas takiego szkolenia zostaną oni również zaznajomieni z konsekwencjami ich nieprzestrzegania. Zakres tematyczny wstępnego szkolenia BHP powinien zawierać informacje na temat zagrożeń mogących wystąpić podczas wykonywania pracy, sposobie poruszania się w miejscu pracy oraz zagrożeń związanych z pożarem.

Ponadto pracownicy, którzy zostają zatrudniani na stanowiska, z którymi wiąże się kontakt z czynnikami szczególnie niebezpiecznymi dla zdrowia, muszą dodatkowo odbyć instruktaż stanowiskowy. Szkolenie takie składa się zazwyczaj z następujących etapów: rozmowy wstępnej pracownika z instruktorem, prezentowania zasad pracy, próby pracowniczej, samodzielnej pracy pracownika ocenianej przez instruktora.

Szkolenie okresowe

Poza szkoleniem wstępnym każdy pracownik zobligowany jest także do uczestnictwa w szkoleniach okresowych. Celem tego rodzaju szkoleń jest usystematyzowanie informacji z zakresu BHP oraz zaznajomienie się z ewentualnymi zmianami, które mogą nastąpić w zakresie funkcjonowania danego zakładu pracy. Wymagania co do częstotliwości szkoleń okresowych mają swoje źródło prawne w rozporządzeniu ministra gospodarki i pracy w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy. Przykładowo, pracownicy zatrudnieni na stanowiskach robotniczych muszą brać udział w szkoleniach okresowych przynajmniej raz na 3 lata, jeżeli zaś mają kontakt z czynnikami szczególnie niebezpiecznymi dla zdrowia - nie rzadziej niż raz na rok.

Poza tym wyodrębnione są także wymogi co do czasu przeprowadzania szkolenia okresowego dla: pracodawców i innych osób kierujących pracownikami, pracowników inżynieryjno-technicznych, pracowników służby BHP i pracowników administracyjno-biurowych. Szkolenia okresowe w przypadku trzech pierwszych wymienionych wyżej grup należy organizować nie rzadziej niż raz na 5 lat, zaś dla pracowników administracyjno-biurowych raz na 6 lat.

Szkolenia BHP wstępne i okresowe powinny być przeprowadzane w należyty sposób, dbając o to, by w jak najefektywniejszy sposób przekazać niezbędną wiedzę ich uczestnikom. Szkolenia BHP AS Anna Sadalska Wnuk to firma, która zajmuje się organizowaniem tego rodzaju szkoleń zapewniając ich profesjonalny i przystępny przebieg.

Usługi firmy Szkolenia BHP AS Anna Sadalska Wnuk

Kompleksowe doradztwo i szkolenia z zakresu BHP oferuje firma Szkolenia BHP AS Anna Sadalska Wnuk z Radomia. Firma specjalizuje się w outsourcingu BHP oraz w ocenie ryzyka zawodowego. Wspiera również swoich klientów w realizacji wymagań stawianych przez organy nadzoru nad warunkami pracy. Outsourcing PPOŻ to kolejna usługa oferowana przez firmę. Szkolenia PPOŻ oraz ćwiczenia ewakuacyjne są częścią pakietu wraz z weryfikacją zgodności zabezpieczeń PPOŻ z przepisami i instrukcjami bezpieczeństwa pożarowego. Dzięki temu klienci firmy mogą mieć pewność, że ich obiekty są odpowiednio zabezpieczone przed zagrożeniami pożarowymi.