Wiele osób wychodzi z założenia, że prowadząc swój biznes, może wiele prywatnych wydatków „wrzucić” w koszty firmowe. Nic bardziej mylnego. Organy podatkowe przywiązują szczególną uwagę do zasadności poszczególnych ponoszonych kosztów i ich związku z funkcjonowaniem działalności oraz osiąganiem przychodów. W prawidłowym ich rozliczaniu dobrze skorzystać na przykład ze wsparcia biura rachunkowego Global Accounting.

Prowadzenie księgowości tylko z ekspertami

W zależności od formy prowadzonej działalności gospodarczej przedsiębiorcy mogą korzystać z księgowości uproszczonej, czyli KPiR, lub pełnej – ksiąg rachunkowych. Każdy ze sposobów ewidencjowania budżetu firmowego wymaga jednak znajomości obowiązujących przepisów. Nieprawidłowości wykryte podczas kontroli ze strony organów skarbowych mogą skutkować pociągnięciem właścicieli do odpowiedzialności finansowej. Aby tego uniknąć, najlepiej zgłosić się do biura rachunkowego Global Accounting, którego siedziba znajduje się w Siemianowicach Śląskich. Działa ono w branży od ponad 10 lat, a zespół tworzą osoby wyłącznie z wykształceniem kierunkowym i mające liczne certyfikaty ukończonych szkoleń. Ciągłe poszerzanie wiedzy sprawia, że firma zyskała wielu zadowolonych klientów, nawiązując z nimi stałą współpracę.

Co ważne, w swoich działaniach łączy pasję z profesjonalizmem, dlatego obsługa wszystkich podmiotów gospodarczych przebiega na wysokim poziomie. Nie ma znaczenia, jak duży jest konkretny biznes, pracownicy oferują pomoc księgową, podatkową oraz kadrowo-płacową wszystkim przedsiębiorcą. Jedno z częściej przewijających się zagadnień to kwestia kosztów uzyskania przychodu i tego, co można do nich zaliczyć. Jak zatem nie popełnić w tym zagadnieniu błędu?

Definicja kosztów uzyskania przychodu

Jak sama nazwa wskazuje to koszty – wydatki – jakie przedsiębiorca ponosi w celu generowania przychodu z prowadzonej działalności lub zabezpieczenia ich źródła. Nie wszystkie jednak, choć związane z funkcjonowaniem firmy, można zaliczyć do tej grupy. Mowa o wszystkich wydatkach, jakie zostały ujęte w art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a są to między innymi koszty usług gastronomicznych, zakupionej żywności oraz napojów, odsetki z tytułu nieuregulowanych w terminie zobowiązań. Każdy pozostały musi zostać odpowiednio zaksięgowany i udokumentowany na przykład fakturą, rachunkiem czy też dokumentem celnym, a w tym wspiera przedsiębiorców biuro rachunkowe Global Accounting. Pomaga także w powiązaniu konkretnego wydatku z faktem osiągnięcia dzięki niemu przychodu.

Osobiste wydatki w kosztach firmowych

Nierzadko można usłyszeć od osób prowadzących własną działalność, że poszczególne koszty zakupów firmowych zaliczają do tych firmowych. W rzeczywistości jednak nie jest to takie proste. Wątpliwości nie budzą te, które mają ścisły, bezpośredni związek z funkcjonowaniem przedsiębiorstwa. Wszystkie pośrednie wymagają jednak zawsze indywidualnego rozpatrzenia. Jak wskazuje pracownik biura rachunkowego Global Accounting:

Wiele zależy od tego, jaki charakter ma prowadzona działalność, czyli jakie usługi lub towary oferuje. Może okazać się, że wydatek osobisty, którego nie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu w jednej firmie, w kolejnej działającej w innej branży, będzie już mógł być w ten sposób potraktowany. Przykładem może być kurs prawa jazdy, który da się odliczyć od podatku, tylko gdy dotyczy kierowców zawodowych w kategorii innej niż B.

Podobnie sytuacja wygląda z karnetami na siłownię – te uznaje się wyłącznie w przypadku takich zawodów jak ochroniarz, trener personalny, ratownik i tym podobne. Każdorazowo, gdy przedsiębiorca waha się nad zasadnością włączenia wydatków w koszty, ma on prawo złożyć wniosek do organów skarbowych o wydanie interpretacji indywidualnej. W razie ewentualnej kontroli taki dokument chroni przed nałożeniem kary za nieprawidłowości.