Karta podatkowa to najprostsza forma opodatkowania działalności gospodarczej. Przedsiębiorcy, decydując się na tę formę rozliczeń, płacą miesięczny podatek w wysokości ustalanej przez naczelnika urzędu skarbowego. Pomimo że podatnicy nie muszą prowadzić złożonych ewidencji, ciążą na nich pewne obowiązki, których realizację warto powierzyć doświadczonym księgowym ze sprawdzonego Biura Rachunkowego Renaty Pempery.

Karta podatkowa – co powinieneś o niej wiedzieć?

Działalność opodatkowana w formie karty podatkowej nie niesie za sobą obowiązku prowadzenia ksiąg, składania deklaracji podatkowych oraz wpłacania zaliczek na podatek dochodowy. Jedynym wymogiem, który musi zostać dopełniony przez przedsiębiorcę, jest wydawanie rachunków i faktur, oraz przechowywanie ich kserokopii.

Przed otrzymaniem decyzji o karcie podatkowej podatnik ma obowiązek prowadzić rachunkowość na dotychczasowych zasadach, a osoby rozpoczynające działalność – podatkową księgę przychodów i rozchodów na zasadach ogólnych. Zapłacone zaliczki na podatek są zaliczane na poczet karty podatkowej po uzyskaniu pozytywnej decyzji organów skarbowych. Bez względu na okoliczności zastosowania opodatkowania PIT-16 warto skorzystać z profesjonalnej pomocy naszego księgowego, który rozwieje wątpliwości dotyczące sposobu prowadzenia działalności.

– mówi pracownik Biura Rachunkowego Renaty Pempery.

Biuro rachunkowe Renaty Pempery: prawa i obowiązki przy prowadzeniu karty podatkowej

W uzasadnionych okolicznościach organ podatkowy może wydać decyzję odmowną w kwestii zastosowania opodatkowania w formie karty podatkowej. W takim przypadku podatnik, po konsultacji z księgową Renatą Pemperą, może wybrać inną formę opodatkowania. Jeżeli wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie, podatnik odprowadza ustalony podatek (z uwzględnieniem podatku dochodowego zaliczonego na poczet karty podatkowej). Po uzyskaniu decyzji podatnik ma 14 dni na zrezygnowanie z tej formy opodatkowania. Pomoc księgowego jest w tym przypadku kluczowa. Pomimo że karta podatkowa jest niezwykle prostą formą opodatkowania, nie zawsze jest najkorzystniejszym rozwiązaniem dla przedsiębiorcy. Korzystając z doświadczeń Renaty Pempery, podatnik może ocenić, czy lepszym wyborem jest podatek dochodowy, czy też ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

Jeżeli chodzi o prawa podatnika opodatkowanego kartą do ulgi podatkowej, należy wspomnieć o możliwości odliczenia zapłaconych składek na obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne. Kwota nie może jednak przekraczać 7,75% podstawy wymiaru tej składki. Aby ustalić dokładną wartość, najlepiej skorzystać z pomocy księgowego.