Obowiązek organizacji szkoleń z dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy wynika z Kodeksu pracy i stanowi przejaw profilaktycznej ochrony zdrowia pracowników. Warsztaty BHP mają miejsce w trakcie pracy pracownika, z oderwaniem od wykonywanych zadań, co oznacza, iż są one organizowane w dniu, w którym pozostaje on do dyspozycji pracodawcy. Bez względu na to, czy chodzi o kurs wstępny, czy okresowy, jest on obowiązkowy.

Czym jest szkolenie wstępne BHP i kto może je prowadzić?

Jeszcze przed dopuszczeniem do pracy przez pracodawcę nowozatrudnionych osób muszą one przejść szkolenie wstępne BHP — instruktaż ogólny oraz stanowiskowy. Pierwszy z nich przeprowadzany jest przez przełożonego lub osobę przez niego wyznaczoną, która posiada odpowiednie doświadczenie, wiedzę oraz uprawnienia, lub zlecony firmie zewnętrznej, jak np. Awama BHP sp. z o.o. Czas tej części wynosi 3 godziny lekcyjne. Natomiast instruktaż związany ze stanowiskiem przeprowadza bezpośredni kierownik nowozatrudnionej osoby oraz odbywa się na stanowisku pracy zatrudnionego. Ogólna część warsztatów obejmuje takie obszary, jak bezpieczeństwo i higiena pracy, pierwszej pomocy przedmedycznej, ewakuacji i p. poż., zagrożeń środowiskowych i zawodowych oraz prawa pracy.

Kiedy trzeba przeprowadzić szkolenie wstępne BHP?

Szkolenie wstępne BHP powinno odbyć się w dniu rozpoczęcia przez pracownika pracy, tj. pierwszego dnia, przed przystąpieniem przez niego do swoich obowiązków. Po odbyciu takich warsztatów kursant otrzymuje specjalną kartę, która jest przechowywana w aktach pracowniczych. Jest ona ważna od 6 do 12 miesięcy. Praktycznie każda nowozatrudniona osoba musi przejść szkolenie wstępne BHP. Z jednym wyjątkiem — w przypadku podjęcia pracy na tym samym stanowisku, które pracownik zajmował u konkretnego pracodawcy bezpośrednio lub z przerwą mniejszą niż 30 dni przed podpisaniem umowy. Taka osoba ma obowiązek potwierdzenia własnoręcznym podpisem, że otrzymała odpowiednie informacje na temat przepisów BHP.