Szachy to jedna z najbardziej popularnych gier strategicznych, znana od setek lat. Grywali w nią królowie, myśliciele, naukowcy czy artyści. Wszystko dlatego, iż stanowi doskonały sposób na pobudzenie kreatywności, stymulację procesów myślowych, jak również uczy pokory, spokoju, ale i umiejętności analizowania kolejnych posunięć rywala. Nic dziwnego, że jest tyle książek na ich temat.

Ciekawe pozycje literackie dla miłośników szachów

Osoby bliżej zaznajomione z szachami, zdają sobie sprawę, iż na świecie zdarzają się partie, które zapisują się na kartach historii jako kluczowe. W końcu to gra strategiczna, w której obaj przeciwnicy początkowo dysponują takim samym potencjałem – pionkami o określonej liczbie. Sposób gry, zdobywanie kolejnych pól, ale też bicie pionów wiąże się już z umiejętności planowania, ale też czytania zamiarów przeciwnika. Wydawnictwo Penelopa oferuje szeroki wybór książek na temat szachów, zarówno w formie papierowej, jak i też w postaci e-booków.

Szachy to gra planszowa mająca 64 pola, po których poruszają się pionki. W zależności od ich wartości, czy hierarchii mogą wykonywać tylko określone ruchy. Tak naprawdę dają one nieskończoną ilość możliwości, ale też dość sporą liczbę określonych ruchów, które można powiedzieć, są standardowe. Dlatego książki omawiają te najbardziej znane zagrania, sposoby atakowania, jak też bronienia się, ale poruszają także tematykę ważnych partii, w trakcie których szachista może zrobić po prostu coś niespodziewanego

mówi specjalista.

Doskonałe źródło wiedzy dla szachistów

Książki mogą pełnić rolę swoistych podręczników do szachów. To z nich można dowiedzieć się, czym jest szachowy debiut, które ruchy najlepiej wykonać oraz jakich błędów unikać. Ukazują one, jak złożonym zagadnieniem są szachy oraz to, że kreatywność w tej grze połączona z umiejętnym planowaniem ataku, to ogromna sztuka.

Obok książek szachowych, Wydawnictwo Penelopa oferuje także literaturę o różnej tematyce.