Autorzy wynalazków mogą je opatentować w celu ochrony autorskich pomysłów przed ich zastosowaniem przez osoby trzecie. Unikatowe technologie czy innego rodzaju innowacje dobrze jest przedstawić rzecznikowi z kancelarii patentowej, który sprawdzi, jakie możliwości ma wynalazca w zakresie ich zastrzeżenia. W tym celu wykonuje się m.in. badania zdolności i czystości patentowej. Czym one są i jakie jeszcze usługi świadczą wspomniane kancelarie?

Na czym polegają badania patentowe?

Kancelarie zapewniające wsparcie dla wynalazców w zakresie ochrony innowacji zajmują się przede wszystkim wspomnianymi już badaniami patentowymi. Ich głównym celem jest ustalenie, czy dany wynalazek jest faktycznie nowatorski, a także czy spełnia wszelkie kryteria niezbędne do uzyskania patentu. W przypadku urządzeń, receptur i technologii wyróżnia się trzy typy badań wykonywanych przez rzeczników. Przede wszystkim wykonują oni badania czystości patentowej. Dzięki nim dowiemy się, czy nasz wynalazek nie jest w dużej mierze zgodny z innym, zarejestrowanym już rozwiązaniem i nie narusza praw jego wynalazcy.

Z kolei poprzez badania zdolności patentowej poznamy możliwości w zakresie ochrony wymyślonej przez nas innowacji. Zanim jednak rozpoczniemy prace nad konkretnym pomysłem, powinniśmy skorzystać z usług rzecznika patentowego w zakresie wykonania badania stanu techniki. Specjalista przeanalizuje dostępne bazy danych i na ich podstawie wskaże podobne do opracowywanego wynalazku rozwiązania, co w dużej mierze pokrywa się z działaniami w ramach badania czystości patentowej i dlatego jest z nimi łączone.

Jak uzyskać patent na wynalazek?

Po pomyślnym przeprowadzeniu wymienionych badań wynalazca może rozpocząć proces zgłaszania swojego innowacyjnego pomysłu w celu zastrzeżenia go i pozyskania patentu. Należy w tym wypadku wypełnić stosowne wnioski, a także załączyć kompletną dokumentację związaną z nowatorskim urządzeniem, recepturą czy technologią. Dotyczy to zarówno projektów rejestrowanych nie tylko w kraju, ale też poza jego granicami. Często wynalazcy korzystają bowiem z wysyłania zgłoszeń do Europejskiego Urzędu Patentowego.

Kompletną pomoc w zakresie rejestracji wynalazku gwarantuje Kancelaria Patentowa JWJ. Wykonuje ona wspomniane badania, a także zajmuje się przygotowaniem dokumentów, wniosków, a nawet walidacją patentów europejskich. Specjaliści zadbają również o stworzenie zabezpieczających interesy wynalazcy umów licencyjnych do zarejestrowanych przez klienta innowacji. Dzięki współpracy z kancelarią nie musimy się też martwić o opłaty za patent – przed terminem wyznaczającym konieczność jej uiszczenia rzecznik poinformuje nas o tym.