Będąc właścicielem domu jednorodzinnego trzeba koniecznie zadbać o wszelkie aspekty związane z bezpieczeństwem nieruchomości. Jedną z istotnych kwestii, o których warto pomyśleć, aby móc spać spokojnie jest zakup gaśnic. Zarówno kotłownia, jak i kuchnia są pomieszczeniami narażonymi na wybuch pożaru. W tym artykule dowiesz się, jakie rodzaje gaśnic sprawdzą się w budynku mieszkalnym i czemu warto skorzystać z oferty firmy Ppoż-Pol Janicki&Pinar.

Czemu warto zakupić gaśnice do domu?

Każdy pożar jest niezwykle groźny i może już w kilka chwil zniszczyć dużą część dobytku życia. Jeżeli wybuchnie w domu, to może spowodować ogromne uszkodzenia, nie tylko mebli, ale również innych rzeczy znajdujących się w środku. Nawet najmniejszy pożar pojawiający się np. w trakcie gotowania może w niekontrolowany sposób rozprzestrzenić się i do przyjazdu straży pożarnej, narobić ogromnych szkód. Mając pod ręką w domu gaśnice, można ugasić ogień już w samym zarodku, ratując swój dom i zapewniając bezpieczeństwo osobom przebywającym w nieruchomości. Dzięki temu, poniesione straty finansowe będą znikome.

Wyróżnia się gaśnice pianowe, proszkowe, wodne, śniegowe i halonowe. Na etykiecie każdej z nich wypisane są litery, które informują o tym, do jakiego rodzaju pożaru można użyć danej gaśnicy, gdzie: klasa A – materiały stale i organiczne, klasa B – ciecze i substancje topiące się w wysokiej temperaturze, klasa C – gazy, klasa D – metale, z kolei klasa F - oleje spożywcze oraz tłuszcze. Oznaczenie na etykiecie E informuje o możliwości gaszenia urządzeń będących pod napięciem do 245000 V. Pomimo faktu, iż posiadanie urządzeń gaśniczych w domu nie jest obowiązkiem, to bez dwóch zdań warto się w nie zaopatrzyć.

Jaka gaśnica najlepiej sprawdzi się w kuchni?

Wybór właściwej gaśnicy do domu powinien być determinowany rodzajem pożaru, jaki może wystąpić w danym pomieszczeniu. W kuchni zazwyczaj płoną tłuszcze, oleje i materiały stałe oraz topiące się. W związku z tym, najlepiej zaopatrzyć się w gaśnicę, gdzie elementarnym środkiem gaśniczym jest roztwór wodny ABF, który posiada największą skuteczność w gaszeniu tłuszczy i olejów. Ponadto, warto dodać, że w kuchni świetnie sprawdzają się urządzenia gaśnicze oferowane przez firmę Ppoż-Pol Janicki&Pinar, których zasada działania jest taka sama jak w przypadku tradycyjnej gaśnicy, mają estetyczny wygląd, małe pojemności 1 i 2 kg, są łatwe w użyciu.

Gaśnica do domowej kotłowni

Jeżeli pożar pojawi się w kotłowni, to trzeba liczyć się z tym, że może być on dużo większy, niż w kuchni. Najlepiej zapatrzyć się w gaśnice proszkową 4 lub 6 kg ABC, która charakteryzuje się wysoką skutecznością gaśniczą. Jednakże trzeba pamiętać, że proszek jest niezwykle trudny do usunięcia. Dobrym wyborem może okazać się też gaśnica pianowa, po użyciu której czyszczenie pomieszczeń będzie łatwiejsze, nadaje się również do gaszenia urządzeń elektrycznych do 1000 V. Jedną ze sprawdzonych i doświadczonych firm, która oferuje szeroki wybór gaśnic, sprzętu przeciwpożarowego, a także szeroką ofertę usług serwisowych jest Ppoż-Pol Janicki&Pinar z Łodzi. W tej firmie spotkasz się z profesjonalnym doradztwem i fachową oraz miłą obsługą.