Regały to podstawowe wyposażenie każdej przestrzeni służącej do składowania towarów. Nie ma jednak mebli uniwersalnych, dlatego kupując je do magazynu, należy uwzględnić szereg odmiennych czynników. To pozwoli nam wybrać ich odpowiedni rodzaj pod względem konstrukcji, sposobu układania towarów czy też dodatkowych akcesoriów. O szczegółach takiej inwestycji piszemy w poniższym artykule.

Co wziąć pod uwagę przy wyborze?

Magazynowanie towarów to złożony proces logistyczny, a jego planowanie musi uwzględniać między innymi układ pomieszczeń w obiekcie, jak również ich wielkość. Ostatni kwestia będzie mieć także wpływ na wybór odpowiedniego wyposażenia, a w tym najważniejszego - regałów. Ich wybór nie może być przypadkowy, jeśli mają spełniać swoje zadanie. Należy wziąć pod uwagę przede wszystkim:

  • rodzaj składowanych towarów,
  • system przechowywania ładunków,
  • warunki przechowywania towarów,
  • sposób obsługi magazynu,
  • dostępna powierzchnia składowania.

Nie bez znaczenia pozostają również kwestie konstrukcyjne, takie jak: rodzaj materiału, z jakiego zostały wykonane regały, a także mocowanie ich poszczególnych elementów. To niezwykle istotne dla stabilności mebli magazynowych. Na dobrej jakości wyposażenie pod tym względem można nabyć na przykład od firmy Besa24, której siedziba znajduje się w Warszawie.

Jakie są rodzaje regałów magazynowych?

Wśród tego rodzaju mebli jednymi z najbardziej popularnych są klasyczne modele półkowe. Sprawdzają się one bowiem zarówno w przypadku obsługi ręcznej, jak i przy pomocy wózków widłowych. W pierwszym przypadku ich wysokość z reguły jest ograniczona do 2 metrów. Ich dużą zaletę stanowi możliwość modyfikowania położenia półek. Te natomiast mają dopuszczalne maksymalne obciążenie, które może różnić się na przykład ze względu na materiał, z jakich zostały wykonane - najczęściej jest to metal bądź płyta MDF. Na uwagę zasługują również regały wspornikowe, które znajdują zastosowanie w przypadku towarów o znacznej długości, na przykład rur, prętów, czy też blach.

Kolejnym często wybieranym wariantem przeznaczonym do hal magazynowych są modele paletowe. Jak sama nazwa wskazuje, służą do przechowywania towarów umieszczonych na paletach. Siłą rzeczy muszą być zatem obsługiwane przez wózki widłowe, dlatego ich wysokość może sięgać nawet 15 metrów, co znacznie zwiększa powierzchnię składowania. Ponadto wśród nich można wyróżnić kilka typów, chociażby wjezdne, wsuwne czy też przepływowe. Dzięki temu sprawdzą się w magazynach o systemie składowania FEFO, FIFO, jak również LIFO. Co ważne, dzięki dodatkowym akcesoriom można jest bez przeszkód wykorzystywać do towarów niespaletyzowanych. Dodatkową zaletą jest ich niewygórowana cena, dlatego stanowią wyposażenie w większości magazynów.