Jeśli nasza działka budowlana znajduje się pod ochroną konserwatora zabytków, musimy skontaktować się z Warmińską Pracownią Archeologiczną, która prowadzi nadzór archeologiczny nad pracami ziemnymi, mający na celu rozpoznanie, ochronę i zabezpieczenie zabytków archeologicznych. Podczas nadzoru archeolog jest obecny przy pracach ziemnych związanych z inwestycją, lokalizuje przestrzennie i dokumentuje wszystkie czynności oraz ewentualne odkrycia.

Nadzór archeologiczny Warmińskiej Pracowni Archeologicznej.

Jeśli planujemy budowę domu jednorodzinnego, ale nasza działka znajduje się pod ochroną konserwatora zabytków, Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków zleca wykonanie badań archeologicznych, czy nadzór archeologiczny. Powinniśmy się zwrócić do doświadczonego archeologa, żeby prace zostały przeprowadzone sprawnie. W końcu chodzi tu o czas. Cezary Żabiński z Warmińskiej Pracowni Archeologicznej, brał udział w nadzorach i badaniach w różnych miejscowościach na terenie województwa warmińsko-mazurskiego, m.in. Jeziorany, Biskupiec, Barczewo, Bisztynek, Olsztyn, Mrągowo, Orneta, Pasym, Reszel, Lidzbark Warmiński, Dobre Miasto, Nidzica, Olsztynek. Nadzór archeologiczny nad pracami ziemnymi ma na celu rozpoznanie, ochronę i zabezpieczenie zabytków archeologicznych. Podczas nadzoru archeolog Cezary Żabiński z Warmińskiej Pracowni Archeologicznej jest obecny przy pracach ziemnych związanych z inwestycją, lokalizuje przestrzennie i dokumentuje wszystkie czynności i ewentualne odkrycia.

Usługi wykonywane przez Warmińską Pracownię Archeologiczną.

Nadzór trwa tak długo, ile czasu zajmuje prowadzenie prac ziemnych. Cezary Żabiński zabezpiecza znaleziska, sporządza dokumentację, a gotowe opracowanie w formie papierowej przekazuje do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Powinniśmy zwrócić się do doświadczonego Archeologa, żebyśmy mogli ruszyć z budową jak najszybciej. Archeolog Cezary Żabiński z Warmińskiej Pracowni Archeologicznej, prowadzi badania na obszarze województwa warmińsko-mazurskiego, od 2008 r. i zatrudnia pracowników z długoletnim doświadczeniem w zakresie wykonywania prac wykopaliskowych, co gwarantuje szybkie i profesjonalne przeprowadzenie całego zakresu prac. Warmińska Pracownia Archeologiczna spełnia wszelkie wymagania stawiane przez Urząd Ochrony Zabytków. Wśród wykonywanych usług są: kwerenda archiwalna, ręczne doczyszczanie wykopów,  rozpoznanie sytuacji stratygrafii, wykonanie dokumentacji fotograficznej, rysunkowej i opisowej; zabezpieczenie materiału zabytkowego. W przypadku odkrycia obiektów archeologicznych, Cezary Żabiński, informuje o tym zdarzeniu Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Czas trwania i wycena badań archeologicznych.

Koszt badań archeologicznych Warmińskiej Pracowni Archeologicznej zależy od wielu czynników, takich jak: powierzchnia objęta badaniami, czas trwania, możliwość użycia sprzętu ciężkiego do odkopania wierzchniej warstwy ziemi; rodzaj obiektów występujących na stanowisku, koszt ewentualnych analiz. Archeolog Cezary Żabiński zajmuje się formalnościami, takimi jak: pobieranie i składanie wniosku Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków o wydanie pozwolenia na prowadzenie prac archeologicznych; wykonywanie mapki z planowanej inwestycji, sporządzanie oświadczenia o zagospodarowaniu terenu i zdobycie zgody na przyjęcie ewentualnych zabytków przez muzeum. Czas na wydanie pozwolenia wynosi ok. 30 dni. Dzięki tak profesjonalnej obsłudze archeologicznej nie będziemy musieli odwiedzać wydziałów danego urzędu i załatwiać formalności. Czas jest w tym momencie na wagę złota, ponieważ chcemy jak najszybciej ruszyć z budową inwestycji.