Zamawiając druk offsetowy, trzeba liczyć się z tym, że termin wykonania może być wydłużony i należy zamówić duże ilości, aby realizacja była opłacalna. Tymczasem w przypadku cyfrowego wydruku, można zamówić jedynie klika. Na efekty pracy nie będzie trzeba długo czekać. Zainteresowani wydrukiem ulotek, folderów, plakatów czy wizytówek powinni odpowiednio dobrać sposób wydruku, aby uzyskać zadowalający efekt.

Dlaczego drukowanie offsetowe trwa dłużej?     

Szukając odpowiedniego wykonawcy dużego zlecenia drukarskiego, zawsze pojawia się dylemat wyboru sposobu i miejsca realizacji zlecenia. Dobrze zatem przygotować się, poznając najbardziej popularne i opłacalne sposoby wydruku. Po zapoznaniu się z podstawowymi różnicami pomiędzy drukiem cyfrowym i offsetowym wybór będzie dużo prostszy.

Łatwo podjąć decyzję o wyborze wykonania kopii, chociażby na podstawie dwóch informacji: ile sztuk wydruku jest potrzebnych i jaki jest ewentualny termin wykonania zlecenia.  Jeśli nie ma pośpiechu w realizacji, a powielonych sztuk ma być wiele, wtedy najlepszy będzie druk offsetowy. Należy jednak pamiętać, że ten typ wymaga dużego nakładu pracy skupiającym się na ustawieniu maszyny i wczytaniu formy do druku. Raz zaprogramowane ustawienia pozostają niezmienne w trakcie całego procesu. Dlatego też wprowadzanie choćby niewielkich poprawek jest w tym przypadku problematyczne i raczej niemożliwe.     

 

Zaletą raz wprowadzonej matrycy jest możliwość jej ponownego wykorzystania, co w następnym zamówieniu zawierającym te same parametry pomoże znacznie skrócić czas oczekiwania na jego realizację. Zaawansowana technologia pozwala na osiągnięcie obrazu wydruku w najwyższej jakości, której nie może dogonić większość wydruków cyfrowych.

Technologia offsetowa występuje w dwóch rodzajach. Pierwszy z nich to utrwalenie wydruku na etapie wsiąkania i polimeryzacji i nazywa się go drukiem arkuszowym. Druga technika to druk zwojowy zwany także rolowym. W trakcie tego procesu farba przenoszona jest na wstęgę i absorbowana przez papier na zimno. Dodatkowo proces odparowywania odbywa się w wysokich temperaturach.              

Druk cyfrowy – doskonały do małych nakładów

Tę technologię stosuje się do materiałów planowanych w niedużych seriach. Cyfrowy sposób wydruku, w przeciwieństwie do offsetowego, może być dowolnie personalizowany i zmieniany nawet w trakcie rozpoczętego już procesu. Na realizację zlecenia czeka się też dużo krócej. Nazwa tego rodzaju wydruku wywodzi się ze sposobu pobierania go przez drukarkę. Obraz jest kopiowany z pliku cyfrowego, a nie z fizycznie nastawionej matrycy, jak w przypadku wcześniej opisywanego sposobu powielania.   

Przy wyborze cyfrowego drukowania należy wziąć pod uwagę, że większa część maszyn cyfrowych, dostępnych w zakładach wydawniczo-poligraficznych, umożliwia wydruk jedynie do wielkości formatu A3. Nie obsługują one zatem rozmiarów wielkoformatowych, w przeciwieństwie do drukarek offsetowych.     

Offset czy druk cyfrowy – który wybrać?

Zanim podejmie się decyzję i złoży projekt do druku w jednej z dobrych drukarni, trzeba zasięgnąć opinii profesjonalistów, którzy mają doświadczenie w obu sferach poligraficznych. Jedną z polecanych w Warszawie drukarni jest DK-Druk prowadzona przez Teresę i Artura Bargieł i Kamilę Zarębę. Jest to drukarnia cyfrowa i offsetowa, która dysponuje nowoczesnymi maszynami i zapewnia wysokiej jakości papier firmowy.    

Konsultując się z zakładem usług poligraficznych, należy mieć już gotowy projekt, znać ilość, w jakiej ma on być wykonany itp. W zależności od tego, czy będą to plakaty, ulotki, foldery reklamowe specjaliści, rozpatrując zlecenie, powinni przedstawić klientowi najlepsze i najbardziej ekonomiczne rozwiązanie.