Czy prowadzenie własnej działalności gospodarczej jest dużym i jednocześnie odpowiedzialnym wyzwaniem? Jak najbardziej. W szczególności, jeżeli weźmiemy pod uwagę fakt, że pierwsze kłopoty lub niejasności mogą pojawić się już na etapie zakładania przedsiębiorstwa. Nie dziwi zatem fakt, że coraz więcej osób decyduje się na skorzystanie z usług specjalistów od księgowości, którzy pomogą przebrnąć przez ten proces. Co zatem warto wiedzieć?

Działalność jednoosobowa czy spółka?

Nie ulega wątpliwości, że w zdecydowanie najwygodniejszej sytuacji są osoby, które planują założyć działalność jednoosobową. W ich przypadku wszystkie procedury zostały ograniczone do absolutnego minimum. Cały proces rejestracji firmy da się przeprowadzić przy wykorzystaniu sieci Internet – bez konieczności ruszania się z domu. Przedsiębiorcy tacy mogą również liczyć na szeroko zakrojone wsparcie banków, których pracownicy w zamian za założenie konta firmowego, oferują zrealizowanie wszystkich kwestii formalnych. Procedura taka od 24 do 48 godzin.

Po tym czasie świeżo upieczony przedsiębiorca ma prawo wystawić już pierwszą fakturę. W tym miejscu trzeba jednak bardzo wyraźnie podkreślić, że w przypadku spółek cywilnych, jawnych oraz tych z ograniczoną odpowiedzialnością, sprawa nie wygląda już tak intuicyjnie. Przyszli właściciele muszą uzbroić się w cierpliwość i zarezerwować przynajmniej kilka godzin na wizyty w urzędzie miasta, urzędzie skarbowym oraz w urzędzie statystycznym – a to dopiero początek. Z jakimi jeszcze informacjami warto się zapoznać?

Dlaczego warto skorzystać z pomocy biura rachunkowego?

Oczywiście nie da się powiedzieć, że zakładanie firmy jest bardzo trudne. Jeżeli tworzymy naszą drugą lub trzecią spółkę, to sporo czynności będziemy wykonywać automatycznie. Jeśli jednak dopiero zaczynamy naszą przygodę z poważnym biznesem, to pomoc doświadczonych specjalistów od rachunkowości, do których z pewnością zaliczają się pracownicy biura Abak, może okazać się nieoceniona. Dlaczego? Chodzi o to, że to przedsiębiorca odpowiada za podjęcie kluczowych decyzji dla swojej działalności.

Mowa tutaj oczywiście o konieczności wyboru formy opodatkowania dochodu czy sposobu rozliczania się z Urzędem Skarbu Państwa. Za bardzo istotne uznaje się także kwestie dotyczące sposobu prowadzenia samej księgowości. Dla małych firm polecana jest księgowość uproszczona, czyli wersja ekonomiczna, której zakres nie pozwala jednak na planowanie dalekosiężnych inwestycji. Właściciele dużych przedsiębiorstw decydują się zazwyczaj na księgowość pełną.