Leasing jest formą umowy między podmiotem finansującym a użytkownikiem. Pierwszy wydzierżawia drugiemu pojazd w zamian za spłacanie rat leasingowych. Wyróżniamy trzy główne typy leasingu: operacyjny, finansowy i zwrotny. Na czym dokładnie polegają i dlaczego leasing jest tak popularny, szczególnie wśród przedsiębiorców? W zrozumieniu tego zagadnienia pomoże nam Leszek Rassek – autoryzowany przedstawiciel Europejskiego Funduszu Leasingowego. 

Podstawowe typy leasingu

Jak zostało wspomniane, możemy wyróżnić trzy najpopularniejsze rodzaje leasingu: operacyjny, finansowy oraz zwrotny. W pierwszym rodzaju właścicielem pojazdu jest leasingodawca. To on dokonuje odpisów amortyzacyjnych (czyli stopniowego zużywania pojazdu i jego elementów). To korzystna opcja dla przedsiębiorców, którzy mogą wpisać leasing w koszty prowadzenia działalności gospodarczej. Drugą formą leasingu samochodów jest typ finansowy, gdzie to leasingobiorca dokonuje odpisów amortyzacyjnych. W tym przypadku, w przeciwieństwie do poprzedniego, użytkownik zostaje właścicielem po zakończonym okresie ratalnym. W koszt działalności natomiast może wpisać jedynie odsetki od rat.

Trzecią opcję, czyli leasing zwrotny, określamy jako formę dzierżawienia, z której najczęściej korzystają firmy zagrożone bankructwem lub będące w trudnej sytuacji finansowej. Przedsiębiorca sprzedaje firmie leasingowej pojazd, którego jest właścicielem, a następnie na podstawie umowy użytkuje go dalej. Co ciekawe, przedmiotem leasingu może być każdy przedmiot należący do przedsiębiorstwa – o ile podlega amortyzacji. W tym wypadku zmienia się po prostu właściciel danego elementu majątku firmy, jednak przedsiębiorca może dalej z niego korzystać. To, na jakich zasadach ma się odbywać użytkowanie, zostaje zapisane w szczegółowej umowie między leasingodawcą a leasingobiorcą.

Oferta leasingowa Europejskiego Funduszu Leasingowego

Usługi EFL są dopasowane do indywidualnych potrzeb klienta. Każdy zainteresowany otrzymuje swojego opiekuna, który jasno przedstawia zobowiązania zarówno jednej, jak i drugiej strony. W EFL to klient decyduje o wysokości rat, które są dostosowane do możliwości jego firmy. Co więcej, z pomocą autoryzowanego przedstawiciela Leszka Rasseka, możemy uzyskać leasing nie tylko na samochód osobowy lub dostawczy, ale także na sprzęt rolniczy, samochody ciężarowe, maszyny budowlane, a nawet sprzęt IT. Wpłata własna leasingu ma szerokie widełki procentowe – od 0 do aż 45 %. Przedsiębiorstwo umożliwia skorzystanie ze zmiennej lub stałej stopy procentowej, ubezpieczenia OC, AC i NW w różnych pakietach, a także karty paliwowej.

Zalety leasingu samochodowego

Leasing nie bez powodu jest bardzo popularny wśród przedsiębiorców – choć nie dotyczy jedynie osób prowadzących działalność gospodarczą. Jednak wśród właścicieli firm prawdopodobnie najbardziej będzie się opłacał. Użytkownik samochodu leasingowego ma prawo do ulg podatkowych. Tyczy się to również podatku VAT, lecz kwota odliczenia nie może przekroczyć 6000 zł. Co więcej, leasing jest zwyczajnie tańszy od kredytu samochodowego, a firmy leasingowe nie są tak restrykcyjne jak banki. I co równie ważne – leasingobiorca zostaje zwolniony z akcyzy samochodowej oraz podatku PCC. Jednak ze względu na fakt, że użytkownik nie jest właścicielem pojazdu, nie może wprowadzać modyfikacji samochodu. Ma natomiast obowiązek ponoszenia kosztów naprawy i serwisu.