Stal, czyli stop żelaza z węglem, który jest obrabiany cieplnie i plastycznie, ma wiele różnych zastosowań. Jedno z najczęściej spotykanych stanowi budownictwo. Konstrukcje stalowe wykorzystywane są do tworzenia obiektów budowlanych lub ich elementów. Popularność nie tylko w obiektach przemysłowych tego materiału wynika z właściwości, do których należą wytrzymałość, trwałość oraz stabilność.

Rodzaje konstrukcji stalowych

Pod hasłem „konstrukcje stalowe” kryją się rozmaite wyroby wykorzystywane w budownictwie. Zazwyczaj kojarzone są z obiektami przemysłowymi, wielkogabarytowymi, jednak do tej grupy zaliczymy również konstrukcje małych rozmiarów – na przykład elementy ciągów komunikacyjnych. Duże konstrukcje stalowe występują w trzech typach:

  • w postaci szkieletów prętowych;
  • w postaci szkieletów prętowo-ciągowych;
  • w postaci konstrukcji powierzchniowych.

Konstrukcje stalowe w postaci szkieletów prętowych występują formie kratowej lub pełnościennej. Wykonane początkowo jako szkielet prętowy dopiero później uzupełniane są blaszaną obudową. Najczęściej spotkamy się z nimi w halach magazynowych, ale równie dobrze sprawdzają się w konstrukcjach przemysłowych takich, jak instalacje wsporcze, estakady, maszty i wieże czy konstrukcje wsporcze rurociągów. Ponadto wykorzystywane są do wzmacniania dachów lub jako szkielet wewnętrzny budynku.

Konstrukcje stalowe w postaci szkieletów prętowo-ciągowych stosowane są głównie w obiektach wielkogabarytowych – mostach wiszących, pokryciach dachowych o dużej rozpiętości. Ich użycie obejmuje też budowę dachów pod duże przeszklenia.

Spawane blachy stalowe wykorzystywane są w konstrukcjach stalowych powierzchniowych. Elementem nośnym jest w tym przypadku sama powierzchnia obiektu. Najczęściej spotykamy się z nimi w różnego rodzaju zbiornikach na płyny.

Osobną grupę wyrobów ze stali stanowią lekkie konstrukcje. Do nich zaliczamy między innymi kratownice, ogrodzenia i bramy, balustrady, a także elementy małej architektury.

Wyposażenie obiektów przemysłowych

Choć wyroby stalowe znajdują zastosowanie w budownictwie niekomercyjnym oraz innych małogabarytowych konstrukcjach, ich głównym przeznaczeniem nadal pozostają obiekty przemysłowe.

Montaż konstrukcji stalowych odbywa się przy użyciu gotowych elementów. W przypadku najczęściej spotykanych szkieletów prętowych mocowane są słupy wsporcze, na których oparta jest cała konstrukcja. Na tak powstałym szkielecie z ram blachownicowych lub kratowych umieszczane są kratownice dachowe. Do połączeń montażowych wykorzystywane są stalowe śruby. Wielkość elementów i materiał dostosowane są do wymiarów oraz obciążeń obiektu. Wykończenie konstrukcji polega na montowaniu na szkielecie izolowanych płyt lub kaset.

Podczas budowy konstrukcji stalowych uwzględnić należy też umieszczane na stałe wyposażenie. Hale przemysłowe mają ogromne rozmiary, co zazwyczaj związane jest z profilem działalności zakładu, obecnością dużych maszyn. Podstawę stanowią urządzenia dźwignicowe, czyli suwnice, wciągarki, wciągniki oraz żurawie warsztatowe. Firmy, które tak jak M.I.K.U.D. zajmują się ich obsługą, mogą wykonywać swoje usługi jedynie na podstawie uprawnień UDT oraz stosownych certyfikatów. Montaż urządzeń dźwignicowych znajduje zastosowanie wszędzie tam, gdzie przenoszone są ciężkie materiały, z którymi nie poradziłby sobie człowiek. Mają one uniwersalny charakter i wykorzystywane są w każdej gałęzi przemysłu.