Instytucja zachowku służy ochronie interesów osób najbliższych spadkodawcy, którzy zostali pominięci w testamencie lub darowiznach zrealizowanych przed śmiercią. Jeżeli jesteś ciekawy, z czym wiąże się to uprawnienie, koniecznie przeczytaj niniejszy artykuł. Adwokat z Kancelarii Ewy Andrzejewskiej wyjaśni, czym dokładnie jest zachowek, i w jaki sposób oblicza się jego wysokość.

Adwokat wyjaśnia: komu przysługuje zachowek?

Prawo do zachowku przysługuje zstępnym, czyli dzieciom, wnukom, małżonkowi i rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy. Wśród nieuprawnionych znajdują się natomiast: dalsi krewni, osoby wydziedziczone i te, które zrzekły się dziedziczenia, spadkobiercy, którzy odrzucili spadek, oraz małżonkowie w stanie separacji lub po wniesieniu pozwu o rozwód z ich wyłącznej winy. Adwokat z Kancelarii Ewy Andrzejewskiej dodaje, że osoby uprawnione, które otrzymały wcześniej darowizny o wartości nie mniejszej niż kwota zachowku, również znajdują się na tej liście. Warto przy tym zauważyć, że spadkodawca może wydziedziczyć zstępnych, jeżeli wystąpią ku temu przesłanki (dopuszczenie się umyślnego przestępstwa względem spadkodawcy czy uporczywe niedopełnianie obowiązków rodzinnych).

Kancelaria Adwokacka Ewy Andrzejewskiej – jak obliczyć zachowek?

Podczas ustalania wysokości zachowku należy wziąć pod uwagę kilka kwestii. Przy ustalaniu udziału spadkowego stanowiącego podstawę do ustalenia wysokości zachowku uwzględnia się zarówno spadkobierców niegodnych oraz tych, którzy odrzucili spadek – wydziedziczeni i ci, którzy zrzekli się dziedziczenia, nie są brani pod uwagę. Adwokat Ewa Andrzejewska wyjaśnia, że przy wyliczeniu wartości spadku nie uwzględnia się zapisów zwykłych i poleceń, natomiast dolicza się darowizny oraz zapisy windykacyjne dokonane przez spadkodawcę, także na rzecz osób spoza kręgu spadkobierców. Również przy ustalaniu wysokości zachowku należnego spadkodawcy zalicza się na należny mu zachowek darowizny i zapisy windykacyjne uczynione na jego rzecz przez spadkodawcę. Co istotne, jeżeli uprawnionym do zachowku jest zstępny spadkodawcy, wówczas na należny zachowek zalicza się koszty poniesione na wykształcenie, o ile przekraczają przeciętną miarę (zestandaryzowaną dla danego środowiska).