Alimenty to środki pieniężne na dziecko, które mają na celu zaspokojenie jego potrzeb, takich jak np. pożywienie, wydatki na edukację, jak również na rozrywkę. Jest to obowiązek, który ciąży na rodzicach dopóty, dopóki dziecko nie jest w stanie samo się utrzymać. Osiągnięcie pełnoletności nie zwalnia z płacenia alimentów, gdyż rodzice zobowiązani są do świadczenia alimentacyjnego, także wobec pełnoletniego dziecka, jeśli kontynuuje naukę.

Jak ustala się wysokość alimentów?

Należy jasno zaznaczyć, że wysokość alimentów wcale nie musi zostać ustalona przez sąd. Rodzice mogą porozumieć się między sobą , co do określonej kwoty, a także terminu i sposobu jej płatności. Jeżeli tak się jednak nie stanie sprawy alimentacyjne będzie musiał rozstrzygnąć sąd, który decydując o wysokości świadczenia, przede wszystkim weźmie pod uwagę: dotychczasowe koszty utrzymania dziecka oraz te wynikające z jego dorastania, oraz wysokość dochodów, a także możliwości zarobkowe i majątkowe rodzica, który ma płacić alimenty. Przy ustalaniu kwoty świadczenia sąd bierze także pod uwagę kwestię kontaktów z dzieckiem, tego rodzica, który z nim nie mieszka. Im większe jest jego zaangażowanie w życie potomka i częstotliwość spotkań, tym kwota alimentów może (ale nie musi) być niższa.

Jak złożyć wniosek o alimenty?

Wniosek o alimenty musi odpowiadać określonym wymogom prawnym. Dlatego w przygotowaniu go warto skorzystać z pomocy specjalizującego się w sprawach rodzinnych prawnika. Kancelaria Adwokacka Piotr Świetlicki jest właśnie takim miejscem, gdzie można uzyskać pomoc prawną w każdej sprawie.

Pozew o alimenty powinien zawierać:

  • oznaczenie pisma,

  • nazwę sądu, do którego ma być skierowany,

  • oznaczenie stron,

  • roczną sumę żądanych alimentów,

  • informacje dotyczące terminu i sposobu wypłaty,

  • wyjaśnienie, na jakiej podstawie składany jest wniosek,

  • podpis małoletniego dziecka,

  • wypełnienie załączników.

Do pozwu o alimenty należy dołączyć skrócony odpis aktu urodzenia dziecka oraz małżeństwa albo odpis wyroku rozwodowego lub separacyjnego, a także wszystkie dokumenty, które dotyczą sytuacji materialnej dziecka i wychowującego go rodzica.

Czy można zmienić wysokość alimentów?

Tak. Zmiany mogą dotyczyć zarówno zwiększenia ustalonej wcześniej stawki, jak i jej obniżenia. Wszystko zależy od sytuacji materialnej i życiowej obydwojga rodziców dziecka, na które przysługują alimenty. Jeżeli drastycznie się odmieni, wtedy każda ze stron może wystąpić z takim żądaniem. Najczęściej wartość świadczenia alimentacyjnego wzrasta z biegiem czasu, wraz ze zmieniającymi się potrzebami dorastającego dziecka.