Wyznaczenie alimentów dla dziecka nie musi odbywać się podczas procesu sądowego. Istnieją bowiem prostsze drogi, które uznać można za polubowne. Przede wszystkim skupić warto się zatem na pomocy adwokata, który może wcielić się w rolę negocjatora i mediatora między stronami. To one przygotowują między sobą umowę o alimenty, która potwierdzana jest również notarialnie. W ten sposób jej postanowienia mają taką samą moc prawną jak prawomocne orzeczenie sądowe.

Pomoc adwokata

Świadczenie alimentacyjne w Polsce przyznawane jest nie tylko podczas rozpraw w sądach. Polubownym rozwiązaniem jest zawarcie między stronami umowy o alimenty. Pozasądowe załatwienie sprawy jest jednak możliwe tylko wtedy, kiedy byli małżonkowie lub partnerzy są zgodni co do wysokości alimentów oraz innych elementów umowy. Aby w późniejszym czasie nie dochodziło do sporów, warto by nad całym przygotowaniem dokumentu czuwał adwokat.

Może on negocjować dla swojego klienta warunki lub też może wcielić się w rolę mediatora, proponującego swoisty konsensus, czyli obopólną korzyść i porozumienie. O szczegółach dotyczących tworzenia umów o alimenty podczas bezpłatnych konsultacji wstępnych opowiada mecenas Marcin Bluszcz, który specjalizuje się m.in. w prawie rodzinnym i opiekuńczym.

Kiedy warto zawrzeć umowę o alimenty?

Umowę o alimenty warto zawierać przede wszystkim wtedy, kiedy strony chcą uniknąć konfliktu lub jego eskalacji. Taka polubowna forma rozwiązania sprawy jest zatem rekomendowana dla wszystkich rodziców. Kierować się bowiem należy zawsze dobrem dziecka. Podkreślić jednak warto, że umowy o alimenty nie tylko muszą dotyczyć świadczeń dla niepełnoletnich dzieci oraz tych pełnoletnich, ale uczących się. Umowę można zawrzeć również przy alimentach dzieci względem schorowanych rodziców, a także między rodzeństwem.

Dużą zaletą umowy o alimenty jest zaś to, że strony same kreują jej postanowienia. Takie uregulowanie sprawy jest też szybsze oraz tańsze niż batalia sądowa. Oszczędzić można sobie również stresu.

Umowa o alimenty w formie aktu notarialnego

Umowa o alimenty nigdy nie powinna być zawierana tylko słownie lub na piśmie bez poświadczenia notarialnego. To właśnie forma aktu notarialnego zabezpiecza świadczeniobiorcę. Ponadto umowy o alimenty zawierają często oświadczenie zobowiązanego o dobrowolnym poddaniu się egzekucji w przypadku zaprzestania płatności. Dzięki temu akt notarialny stanowi również tytuł wykonawczy, podobnie jak wyrok sądowy. W przypadku zaniechań w regulowania świadczeń można wszcząć postępowanie egzekucyjne u komornika bez składania dodatkowych pozwów w sądzie.

Treść umowy o alimenty

Umowa o alimenty może być konstruowana w różny sposób. Istotne jest zawarcie w niej najważniejszych informacji. Treść powinna zawierać:

  • oznaczenie stron umowy, w tym prawnych opiekunów w przypadku małoletnich dzieci,
  • wysokość alimentów oraz częstotliwość i uiszczania,
  • sposób uiszczania alimentów,
  • sposoby naliczania odsetek,
  • oznaczenie czasu trwania umowy.

Opcjonalnie mogą być zawarte również w umowie dodatkowe dane. Na przykład ojciec wpłacający alimenty na swoje dziecko ma możliwość stworzenia zapisu umownego, który zobowiąże matkę zarządzającą finansami pociechy do opłacania pozalekcyjnych zajęć sportowych, artystycznych, kulturalnych itp. Nie warto zatem tworzyć umów według szkiców. Lepiej stworzyć spersonalizowany dokument wraz z pomocą adwokata.