Śmierć bliskiej osoby może być zdarzeniem zaskakującym, które będzie wymagało od nas podjęcia konkretnych kroków prawnych w celu uregulowania spraw spadkowych. W przypadku dziedziczenia ustawowego w pierwszej kolejności do spadku są powołane dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek. Co jednak zrobić, by nie odziedziczyć długów? Kompleksowych porad i pomocy prawnej udziela Kancelaria Radcy Prawnego Izabeli Nietupskiej.

Prawo spadkowe – jak ustrzec się cudzych długów?

Sytuacja finansowa osoby, która zmarła, nie zawsze jest dla nas jasna. Zazwyczaj nie mamy wiedzy dotyczącej zobowiązań pieniężnych spadkodawcy. Możemy jednak, na podstawie różnych przesłanek, wywnioskować czy zmarły miał długi. Jeżeli nie zareagujemy w odpowiednio krótkim czasie – możliwe, że odziedziczymy nie tylko majątek zmarłego, ale także jego zobowiązania finansowe.

Na przeprowadzenie postępowania spadkowego mamy sześć miesięcy od daty zgonu. Takie sprawy często generują wiele skrajnych emocji wśród najbliższych spadkodawcy, dlatego warto zdecydować się na pomoc kancelarii radcy prawnego, który objaśni nam nasze prawa. Postępowanie spadkowe ma bowiem na celu ustalenie sposobu dysponowania majątkiem osoby zmarłej. Dzięki temu każda z osób powołanych do dziedziczenia, będzie miała szansę na:

  • przyjęcie spadku wprost,

  • przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza,

  • odrzucenie spadku.

W przypadku dziedziczenia ustawowego, przyjęcie spadku wprost będzie wiązało się z przyjęciem na siebie zobowiązań finansowych zmarłego. Spadek można jednak przyjąć z dobrodziejstwem inwentarza – wtedy za długi zmarłego odpowiadamy wyłącznie do wysokości dziedziczonego majątku. W sytuacji, kiedy zmarły nie posiadał żadnego istotnego majątku, a mógł być zadłużony – bezpieczniej jest odrzucić spadek. Należy pamiętać jednak o jednej bardzo istotnej kwestii…

Długi można dziedziczyć niezależnie od pokolenia

Oznacza to, że mogą one przejść na nasze dzieci, jeżeli nie podejmiemy odpowiednich kroków prawnych. Kompleksową pomocą w tym zakresie służy Izabela Nietupska Kancelaria Radcy Prawnego, która specjalizuje się w prawie spadkowym i cywilnym. Specjalista dokładnie wyjaśni, jakie czynności prawne należy przeprowadzić, aby długi zmarłego nie stały się zobowiązaniem jego krewnych. Pomoże także w przygotowaniu odpowiednich dokumentów, wniosków oraz pism procesowych.

Ponadto Kancelaria Radcy Prawnego z Banina pomaga w kwestiach dotyczących prawa rodzinnego, karnego czy gospodarczego. Zajmuje się również sprawami związanymi z windykacją należności oraz reprezentuje klientów w postępowaniach sądowych, administracyjnych oraz sądowo-administracyjnych.