Dzieci mają prawo do utrzymywania kontaktu z obojgiem rodziców. Niestety to prawo nie zawsze jest respektowane. Często na drodze dobrych relacji na linii ojciec-dzieci staje matka. Z reguły dzieje się tak po rozwodzie, kiedy sąd postanawia, że dzieci zostaną przy mamie, a ojciec będzie sprawował nad nimi opiekę w wybrane dni. Dla sporej liczby kobiet to idealna sytuacja, by uprzykrzyć życie byłemu partnerowi. Odseparowanie go od dzieci wydaje się zemstą doskonałą. Co może zrobić mężczyzna, który doświadcza takiego traktowania?

Jak uregulować kontakty z dzieckiem w przypadku, gdy rodzice nie są małżeństwem?

W Polsce przybywa osób żyjących w związkach nieformalnych. Są one pozbawione niektórych praw, które przypisuje się małżeństwom. Ojciec dziecka urodzonego poza małżeństwem musi najpierw je uznać, aby wspólnie z matką móc sprawować nad nim opiekę. W przypadku, gdy para postanowi się rozstać, warto złożyć do sądu wniosek o uregulowanie kontaktów. W piśmie należy zaproponować sposób, w jaki rodzice mieliby dzielić się wychowywaniem dziecka. Po przeanalizowaniu sytuacji rodzinnej sąd rozstrzygnie o tym, jak będą wyglądać przyszłe kontakty dziecka z rodzicami. Zadecyduje też o podziale opieki nad dzieckiem w święta i wakacje.

Co, gdy kontakty z dzieckiem utrudnia była żona?

W sytuacji, gdy matka dziecka nie stosuje się do postanowień sądu, należy rozpocząć procedurę egzekucji kontaktów. Jak informuje prawnik z „Kancelarii Adwokacka Kamil Flatow” – najlepiej zacząć od wręczenia byłej żonie nakazu zapłaty sumy pieniężnej za naruszenie obowiązków w przedmiocie kontaktów z dzieckiem. Warto zadbać o to, by wysokość kary była jak najwyższa, co zwykle zniechęca matkę do dalszego utrudniania ojcu spotkań z dzieckiem. Niestety cała procedura uzyskania takiego nakazu jest skomplikowana i czasochłonna, dlatego też warto poprosić o pomoc adwokata doświadczonego w prowadzeniu spraw z zakresu prawa rodzinnego. Prawnik dopełni niezbędnych formalności i będzie stał na straży interesów swojego klienta.

Jak postąpić, gdy matka nastawia dziecko przeciwko ojcu?

Zdarza się, że matka buntuje dziecko przeciwko ojcu, przez co przestaje ono wykazywać chęć do podtrzymywania relacji z drugim rodzicem. Jest to zachowanie haniebne i wyrachowane. Matka ma obowiązek podejmować działania zmierzające do przełamania niechęci dziecka w stosunku do ojca. Nie od dziś wiadomo, że do prawidłowego rozwoju emocjonalnego dziecko potrzebuje obojga rodziców. Dobrym rozwiązaniem tego problemu są mediacje z byłą partnerką prowadzone przez prawnika. Adwokat postara się wytłumaczyć matce, że dyskredytowanie ojca w oczach dziecka, narusza dobro małoletniego i może mieć negatywne skutki w przyszłości.