Wysokość odszkodowań realizowanych przez towarzystwa ubezpieczeniowe nie zawsze jest zgodna z oczekiwaniami. W sytuacji, gdy firma odmawia wypłaty świadczenia lub jego wysokość zdaniem poszkodowanego jest zaniżona, istnieje możliwość dochodzenia roszczeń na drodze sądowej. W jakich przypadkach można wnieść powództwo, do jakiego sądu je skierować i jaka może być rola prawnika w sprawie odszkodowawczej?

Kiedy można odwołać się od decyzji ubezpieczyciela?

Możliwość wystąpienia na drogę sądową przeciwko ubezpieczycielowi to ważny instrument ochrony konsumenta przed nieuczciwymi praktykami firm oferujących polisy. Poszkodowany może wnieść pozew, gdy jego zdaniem towarzystwo nie wywiązuje się z umowy – przede wszystkim kiedy odmawia wypłaty świadczenia lub realizuje je w zaniżonej wysokości. Pouczenie ubezpieczonego o możliwości dochodzenia swoich roszczeń w sądzie należy do obowiązków dostawcy polisy. Zgodnie z prawem, to właśnie sąd może dokonać ostatecznej oceny zasadności decyzji ubezpieczyciela, a jego wyrok jest wiążący w sprawie. Pozew odszkodowawczy można złożyć także przeciwko Ubezpieczeniowemu Sądowi Gwarancyjnemu lub Polskiemu Biuru Ubezpieczeń komunikacyjnych w sytuacjach, w których te podmioty realizują świadczenie. W trakcie procesu mogą zostać powołani biegli, których ocena będzie pomocna przy rozpatrywaniu roszczenia.

Czy można korzystać z usług adwokata w sprawie odszkodowawczej?

Jak w każdym procesie cywilnoprawnym, także w sporach dotyczących wysokości odszkodowania, powód ma prawo korzystać z usług wybranego przez siebie adwokata. Wiele kancelarii prawnych, takich jak Kancelaria Adwokacka Mariusz Mikołajewicz, specjalizuje się właśnie w sprawach przeciwko towarzystwom ubezpieczeniowym. Adwokat może zarówno służyć powodowi doradztwem, jak i w pełni reprezentować go przed organem sądowym. Należy pamiętać, że w sprawach cywilnych, w odróżnieniu od postępowań karnych, nie zawsze istnieją przesłanki do ustanowienia obrońcy z urzędu.

Gdzie powinno się złożyć pozew przeciwko ubezpieczycielowi?

Spór między poszkodowanym a ubezpieczycielem ma charakter cywilnoprawny, dlatego rozwiązuje się go w drodze procesu cywilnego. Wyboru organu orzekającego dokonuje się na podstawie wysokości roszczenia. Jeśli wartość sporu nie przekracza 75 tys. zł, sprawą zajmuje się sąd rejonowy, w przypadku wyższych kwot odpowiedni będzie sąd okręgowy. Ważna dla procesów dotyczących wysokości odszkodowań jest również tzw. właściwość miejscowa. Powództwo można wytoczyć przed sąd właściwy dla miejsca siedziby lub zamieszkania jednej ze stron sprawy: ubezpieczonego, poszkodowanego, uprawnionego z tytułu ubezpieczenia, uposażonego lub ubezpieczającego.