Umorzenie zobowiązań osoby fizycznej, znane także jako upadłość konsumencka, to jeden z niewielu sposobów na wyjście z kryzysu i przerwanie spirali długów. Wiele osób upatruje w tym realną szansę na rozpoczęcie nowego etapu w życiu i pozbycie się zobowiązań finansowych. Sprawdźmy, czym dokładnie jest upadłość konsumencka, kiedy może zostać ogłoszona i z jakimi skutkami prawnymi wiąże się sądowe umorzenie zadłużenia.

Czym jest upadłość konsumencka?

W myśl ustawy Prawo upadłościowe przez upadłość konsumencką rozumiemy postępowanie przed sądem upadłościowym, który wydaje orzeczenie o niewypłacalności osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej. Celem postępowania upadłościowego jest częściowe lub całkowite oddłużenie obywatela, prowadzące do osiągnięcia stabilności finansowej. Przy orzeczeniu częściowego oddłużenia obywatel może skorzystać z pomocy w spłacie długów i uregulować je na korzystnych zasadach.
Warto jednak zaznaczyć, że nie każda osoba może zostać ogłoszona bankrutem. Aby doszło do orzeczenia upadłości konsumenckiej, konieczne jest spełnienie kilku warunków, m.in. pobieranie zbyt małej pensji lub zaistnienie przyczyn niezależnych, takich jak choroba.

Upadłość konsumencka – od czego zacząć?

Do niedawna upadłość konsumencka mogła zostać ogłoszona wyłącznie w stosunku do osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej. W czerwcu 2020 roku definicja została poszerzona o przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą.
Pierwszym etapem procedury sądowej jest złożenie wniosku o orzeczenie upadłości konsumenckiej. W jego treści należy zawrzeć dane identyfikacyjne, szczegółowy wykaz majątku, uzasadnienie złożenia wniosku, spis wierzycieli wraz z wysokością zobowiązania oraz wskazanie zabezpieczeń ustanowionych na majątku. Na tym etapie konieczna jest konsultacja z radcą prawnym posiadającym specjalizację w zakresie prawa upadłościowego, takim jak dr Waldemar Podel z Kancelarii radcy prawnego i doradcy restrukturyzacyjnego.

Wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej

Podstawą pozytywnego rozpatrzenia wniosku jest wyczerpujące uzasadnienie, w którym konsument rzetelnie umotywuje swoją prośbę i wskaże jak najwięcej prawdziwych przyczyn upadłości. W czasie pierwszej części postępowania upadłościowego sąd rozpatruje wniosek bez orzekania o celowości zadłużenia. Do ogłoszenia osobistego bankructwa wystarczy zatem udowodnienie niewypłacalności. Natomiast w czasie jego drugiej części dochodzi do zbadania winy konsumenta i orzeczenia częściowego lub całkowitego umorzenia długu, wraz ze sporządzeniem planu spłaty zadłużenia.