Rozwód, to nie tylko ostateczne i oficjalne zakończenie związku małżeńskiego, ale także ustalenie kwestii alimentacyjnych dotyczących dzieci. Nawet jeżeli współmałżonek płaci dobrowolnie alimenty, ważne prawne zabezpieczenie ich wysokości, które w świetle obowiązujących przepisów, znajduje się w każdym wyroku sądowym dotyczącym rozwodu. Ma to miejsce niezależnie od tego, czy było to postępowanie sądowe kończące się orzekaniem o winie jednej ze stron czy też nie.

Alimenty na dziecko w sprawie rozwodowej – najważniejsze kwestie

Rozstanie się małżeństwa jest bardzo emocjonującym wydarzeniem dla całej rozpadającej się rodziny. Szczególnie silnie rozwód rodziców przeżywają dzieci, dla których dobra rodzice powinni rozstać się w jak najlepszej atmosferze, tym bardziej, że oboje będą się wspólnie z dzieckiem widywać. Każde postanowienie sądowe o rozwodzie małżeństwa, w którym pojawiły się dzieci musi zawierać orzeczenie dotyczące alimentów. Jeżeli współmałżonkowie nie porozumieją się i nie podpiszą ugodowej umowy alimentacyjnej, to sąd rozstrzyga o władzy rodzicielskiej nad wspólnym małoletnim dzieckiem i o kontaktach rodziców z dzieckiem. Ponadto, orzeka o tym, jakie każde z rodziców będzie ponosił koszty utrzymania i wychowania dziecka.

Na pierwszym miejscu zawsze stawia się dobro małoletniego, aby nie czuło się ono zbytnio pokrzywdzone rozstanie obojga rodziców. Alimenty są otrzymywane od rodzica, u którego dziecko nie będzie mieszkało. Jeżeli ich kwota będzie ustalona np. w obecności negocjatora, jakim może być radca prawny i będzie ona zadowalająca obie strony oraz starczająca na utrzymanie dziecka, to można ja przedstawić przed sądem. Jeżeli rodzice nie mogą dojść do porozumienia, koniecznie może okazać się udowodnienie wysokości kosztów poprzez okazanie stosownych rachunków, faktur itd. Warto również wiedzieć, że zgodnie z polskimi przepisami sąd orzeka o alimentach na małoletnie dzieci w sprawie rozwodowej, tj. takie, które w chwili wydania wyroku nie mają ukończonego 18 roku życia.

Co jeszcze warto wiedzieć na temat alimentów na dzieci?

Jeżeli dziecko jest pełnoletnie i nadal pozostanie na utrzymaniu rodziców, podejmując naukę, trzeba wystąpić z pozwem o alimenty przeciwko rodzicowi do sądu rodzinnego w dodatkowej osobnej sprawie. Współczesne realia wychowania i wykształcenia dziecka są zupełnie inne, niż to miało miejsce jeszcze dekadę czy dwie temu. W związku z tym, warto zdecydować się na negocjacje współmałżonków u radcy prawnego, którzy podjęli decyzję o rozwodzie. Pozwala to wypracować takie warunki dotyczące alimentów, ale także kwestii podziału majątku, aby obie strony były zadowolone, mając na uwadze dobro dziecka, a tkacze jego start w życiu. Kancelaria Radców Prawnych Małgorzata Połukard-Falkowska i Natalia Falkowska-Wierczewska z Bydgoszczy w województwie kujawsko-pomorskim zajmuje się kwestiami związanymi z alimentami, które maja ważne znaczenie w życiu codziennym. Podczas rozwodu, który będzie długo trwałe, istnieje możliwość domagania się tzw. zabezpieczenia alimentów. Pozwala to na tymczasową ochronę finansową dla rodzica, u którego mieszka dziecko na czas postępowania sądowego. Zadaniem sądu jest zapewnienie dziecku takiej samej stopy życiowej, jaką miało ono przez rozwodem rodziców.