Tatuaż już dawno przestał się kojarzyć z podejrzanymi osobnikami, których lepiej unikać nocą w odosobnionych uliczkach. Współcześnie jest on postrzegany jako ozdoba i forma wyrazu siebie, bez względu na płeć i wiek (choć tu dolną umową granicą jest pełnoletność), natomiast tatuowanie urosło do rangi sztuki. Wykonanie tatuażu powinno być jednak w pełni przemyślaną, świadomą decyzją. Dlatego poniżej przedstawiamy kilka podstawowych informacji na ten temat.

Czy tatuaż boli?

Jest to jedno z najbardziej nurtujących pytań osób, które planują lub dopiero zastanawiają się nad zrobieniem tatuażu. Odpowiedź brzmi: niestety, ale może boleć. Należy jednak pamiętać, że każdy z nas jest inny, ma inny próg bólu i inaczej reaguje na bodźce bólowe. Tak więc to, co dla jednej osoby może być zaledwie niedogodnością, dla innej może być bolesnym doświadczeniem. Ponadto na pojawienie się bólu lub jego intensywność mają wpływ także inne czynniki, np.: część ciała, na której będzie tatuaż (zabieg na obojczykach, żebrach, kolanach może być bardziej bolesny), czy też technika tatuowania i wielkość wzoru.

Przygotowanie do tatuażu

Tatuaż to ciekawa ozdoba ciała lub sposób na wyraz siebie, jednak powinien być dobrze przemyślany. Tatuaż wykonany pod wpływem chwilowej mody, alkoholu lub presji znajomych raczej skończy się rozczarowaniem. Lepiej poświęcić więcej czasu na przemyślenie decyzji niż później żałować i usuwać go laserem.

Jeśli jednak decyzja jest w pełni przemyślana, wzór wybrany, a wizyta umówiona, warto wiedzieć, że odpowiednie przygotowanie będzie miało wpływ na komfort robienia tatuażu.

  • Przede wszystkim na sesję należy przyjść wyspanym, najedzonym i zdrowym. Zmęczenie i głód mogą spowodować napięcie mięśni i dodatkowy dyskomfort, podobnie jak infekcje (nie wspominając już o tym, że można zarazić innych).
  • W dniu sesji i dzień przed nią należy unikać alkoholu. Alkohol rozrzedza krew i może spowodować krwawienie podczas tatuowania.
  • Niewskazane jest również opalanie się (w solarium lub w naturze), ponieważ może spowodować ono podrażnienia, a nawet poparzenia skóry.

Kobiety w ciąży i karmiące dzieci powinny wstrzymać się z tatuażem do momentu, aż urodzą i zakończą karmienie. Powinien to zalecić każdy renomowany salon tatuażu.

Dobry tatuażysta to podstawa

Wybór odpowiedniego projektu tatuażu to połowa sukcesu. Drugą połową jest dobry, doświadczony tatuażysta lub tatuażystka, na przykład ze studia tatuażu Insomnia Tattoo Art Ireneusz Bielawski ze Słupska (województwo pomorskie). Odpowiedni tatuażysta pomoże stworzyć wymarzony projekt, podpowie jaki wzór i na jakiej części ciała będzie prezentował się najkorzystniej, a przede wszystkim wykona tatuaż bezpiecznie, higienicznie, przy użyciu wysokiej jakości sprzętu i tuszu.