W przypadku śmierci bliskiej osoby może po niej pozostać majątek przedstawiający konkretną wartość. Okazuje się, że nawet jeśli jesteś w gronie spadkobierców ustawowych, odziedziczenie go nie jest oczywiste. Adwokat Natalia Gierut udziela pomocy prawnej w sytuacji gdy konieczne jest przeprowadzenie postępowania spadkowego. Może się to odbyć na kilka sposobów.

Kto ma prawo do spadku?

Jeśli osoba, która była właścicielem nieruchomości lub wartościowych przedmiotów ruchomych, spisała testament, prawo do spadku mają osoby w nim wymienione, w taki sposób, jaki został przez zmarłego określony. Istnieją jednak sytuacje kiedy testament można podważyć. Za każdym razem konieczne jest indywidualne zbadanie okoliczności sprawy w celu stwierdzenia, czy istnieją przesłanki wskazujące na nieważność testamentu. Jeżeli spadkobierca nie pozostawił testamentu, mamy do czynienia z dziedziczeniem ustawowym. Kodeks cywilny określa krąg osób uprawnionych do dziedziczenia po zmarłym. Do Kancelarii Adwokackiej Adwokat Natalii Gierut przychodzą po pomoc prawną osoby, które chcą potwierdzić nabycie spadku, uregulować sprawy spadkowe. Ważne jest, aby sprawy spadkowe prowadzone były na bieżąco, gdyż pozwala to uniknąć trudnych i długotrwałych procesów w przyszłości, kiedy to rozszerzy się liczba osób uprawnionych do dziedziczenia.

W jaki sposób doprowadzić do zgodnego z prawem nabycia spadku?

Kwestię nabycia prawa do majątku osoby zmarłej w drodze dziedziczenia można rozstrzygnąć na dwa sposoby. Pierwszy to stawienie się u notariusza wraz ze wszystkimi osobami, które są spadkobiercami ustawowymi. Notariusz sporządzi protokół dziedziczenia oraz akt poświadczenia dziedziczenia, aby potwierdzić przejście prawa własności na określone osoby. Jeśli nie ma zgodności, możliwości jednoczesnego stawiennictwa lub po prostu spadkobiercy wolą uzyskać postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku wydane przez sąd, to sprawa rozstrzygana jest w postępowaniu przed sądem rejonowym właściwym dla miejsca ostatniego zamieszkania spadkodawcy w Polsce, a jeżeli miejsca zamieszkania spadkodawcy w Polsce nie da się ustalić – sąd miejsca, w którym znajduje się majątek spadkowy lub jego część tzw. sąd spadku.

Ważne jest, aby pisma procesowe zawierały wszystkie niezbędne elementy, były należycie opłacone oraz aby dołączone zostały akty stanu cywilnego potwierdzające uprawnienie do dziedziczenia. Sporządzaniem pism procesowych można się zająć samemu. Można także tę czynność powierzyć adwokatowi, który kompleksowo zajmie się sprawą od początku do końca, czyli od sporządzenia wniosku o stwierdzenie nabycia spadku, aż do uzyskania postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku wraz z klauzulą prawomocności.  Adwokat Natalia Gierut posiada spore doświadczenie w prowadzeniu spraw spadkowych, również tych skomplikowanych, a nawet postępowań transgranicznych.