Testament jest formą rozporządzenia swoim majątkiem na wypadek śmierci. Dokument ten przede wszystkim porządkuje życie bliskich testatora. Brak ostatniej woli może bowiem doprowadzić do wielu konfliktów wśród spadkobierców. Istnieje wiele rodzajów i form testamentów takich jak spisane własnoręcznie, ustne, podróżne, czy wojskowe. Jest też możliwość sporządzenia go u notariusza. Czy testament notarialny jest dobrą opcją?

Jak jest sporządzany testament notarialny?

Testament notarialny przygotowywany jest w kancelarii notarialnej, ale w uzasadnionych okolicznościach (kalectwo spadkodawcy, pobyt w szpitalu) może być spisany także poza biurem. Po przybyciu do kancelarii testator musi się wylegitymować, aby notariusz mógł potwierdzić jego tożsamość oraz sprawdzić, czy ma on zdolność do czynności prawnych. Ostatnia wola powinna być spisana w sposób zrozumiały i przejrzysty. Notariusz zobowiązany jest do wyjaśnienia spadkodawcy wszystkich zapisów w nim zawartych, aby miał on pełną świadomość co do skutków dokonywanych przez niego rozrządzeń. Dopiero po odczytaniu i zaakceptowaniu przez klienta treści testamentu można przejść do jego podpisania. Podpis musi być złożony przez testatora osobiście w obecności notariusza. Parafowane są także wszystkie strony aktu notarialnego. Jak podkreśla Kancelaria Notarialna s.c. Maria Białas Tałaj Sebastian, spadkodawca może przyjść w towarzystwie osoby trzeciej. Wtedy powinna się ona również podpisać pod aktem notarialnym. Podpis nie będzie jednak konieczny, jeżeli w dokumencie znajdzie się wzmianka o obecności takiej osoby.

Podstawowe zalety testamentu notarialnego

Testament notarialny jest dokumentem o charakterze urzędowym, więc zdecydowanie trudniej będzie można go unieważnić w drodze postępowania sądowego. Wszystkie pozostałe świadectwa ostatniej woli spisywane własnoręcznie są jedynie dokumentami prywatnymi, co przekłada się na ich mniejszą moc dowodową. Mogą też posiadać liczne błędy dotyczące podziału majątku oraz wydziedziczenia, przez co łatwiej będzie można je zakwestionować. Testament notarialny w sposób bardziej precyzyjny przedstawia ostatnią wolę zmarłego. Pomoc prawnika przy jego sporządzaniu sprawia, że zapisy aktu są jednoznaczne i pozbawione wad formalnych. Nie istnieje też ryzyko zaginięcia testamentu, co w przypadku dokumentów prywatnych nie jest już takie oczywiste. Ponadto testamenty sporządzone u notariusza mogą być nieodpłatnie wprowadzone do Notarialnego Rejestru Testamentów. Wówczas rodzina zmarłego może w prosty sposób sprawdzić, czy pozostawił on testament. W tym celu wystarczy udać się do dowolnej kancelarii notarialnej, w której po okazaniu odpisu aktu zgonu zostaniemy poinformowani o ewentualnym fakcie sporządzenia takiego dokumentu przez spadkodawcę.