Ścieki nie tylko są źródłem nieprzyjemnego zapachu, ale także zawierają olbrzymie stężenia toksyn. To one niebezpieczne są dla człowieka oraz jego otoczenia. Płynne odpady komunalne muszą być zatem odbierane tylko przez uprawnione i odpowiednio przygotowane przedsiębiorstwa. Są one zobowiązane do zachowania wysokich standardów bezpieczeństwa pracy. Muszą także wykorzystywać specjalne wozy asenizacyjne.

Czym jest asenizacja?

Za asenizację uznaje się wywóz nieczystości płynnych z szamb przydomowych, przydomowych oczyszczalni ścieków, a także z gospodarstw rolnych i z zakładów produkcyjnych. Firmy świadczące usługi asenizacyjne, zajmują się zatem odbiorem ścieków komunalnych i przemysłowych. Najlepsze przedsiębiorstwa gotowe są przy tym na obsługę zarówno technologii bezodpływowych, jak i odpływowych. Na to liczyć może we współpracy z firmą Usług Komunalnych Waldemara Piątka.

Sama asenizacja nie jest usługą, którą może świadczyć każda wyposażona w dobry sprzęt firma. Przede wszystkim musi ona posiadać stosowne zezwolenia. Podkreślić należy także to, że asenizacja jest tylko częścią usług komunalnych. Dobre firmy gwarantują także:

  • czyszczenie zbiorników,
  • czyszczenie separatorów tłuszczu,
  • działania w ramach pogotowia kanalizacyjnego,
  • czyszczenie kanalizacji,
  • udrażnianie kanalizacji,
  • czyszczenie separatorów ropopochodnych,
  • monitoring kanalizacji,
  • pobieranie próbek ścieków do badań laboratoryjnych.

Sprzęt do asenizacji

Świadczenie usług asenizacyjnych wymaga wykorzystania nowoczesnej technologii branżowej. Do niej zalicza się pojazdy asenizacyjne, które bezpiecznie i szybko transportują duże ilości nieczystości. Najczęściej wozy te tworzone są w wersji zbiorników montowanych na nadwoziu samochodów ciężarowych. Rzadziej beczki asenizacyjne ciągnięte są na osobnej przyczepie. Pojazdy do wywozu nieczystości płynnych muszą być też wyposażone w aparaturę kontrolno-pomiarową, długie węże, a także w mechanizmy pompujące

Najlepsze firmy asenizacyjne inwestują w takie pojazdy, które zagwarantują odpowiednią pojemność, bezpieczeństwo oraz szybkość pracy. Dobra technologia może zapewnić np. znaczne zredukowanie nieprzyjemnego zapachu podczas odbioru szamba.

Umowy na wywóz szamba

Przepisy stanowią, iż w trakcie kontroli prowadzonych przez pracowników urzędu, właściciel danego szamba lub jego odcinka jest zobowiązany okazać umowę oraz dowód  płacenia za usługi asenizacyjne. Bez tego spodziewać się można wysokich kar.

Jeśli chodzi zaś o samo podpisywanie umów, najbardziej popularną opcją jest podejmowanie współpracy na czas określony. Dokument może zawierać informację o liczbie pompowań ścieków w miesiącu oraz o datach i godzinach dokonywania asenizacji. Inny model współpracy dotyczy podjęcia czynności wywozu nieczystości po zgłoszeniu tej konieczności do firmy. To klient w takich wypadku zarządza liczbą wizyt specjalistów. Monitoruje on poziom zapełnianie zbiornika i zgłasza chęć wywozu nieczystości.

Pamiętać warto też o okresowym przekazywaniu próbek szamba do laboratoriów. Nieczystości powinny odpowiadać warunkom określonym w obowiązujących przepisach. Przekroczenie podanych norm może spowodować odmowę przyjęcia ścieków na oczyszczalnię.