Prawo rodzinne i opiekuńcze to dział prawa cywilnego. Jest to zbiór przepisów regulujących stosunki pomiędzy małżonkami, krewnymi, jak również te wynikające z opieki, kurateli i przysposobienia, w zakresie stosunków majątkowych, jak i niemajątkowych. Są to przepisy o podstawowym znaczeniu dla życia społecznego, dlatego warto wiedzieć, jakie wzorce zachowań są pożądane w świetle prawa i przed jakimi postawami to prawo chroni osoby nim objęte. Zapraszamy do lektury naszego artykułu.

Regulacje prawne dotyczące spraw rodziny i opieki nad dziećmi

Prawo rodzinne i opiekuńcze w dużej mierze zawiera regulacje, które odnoszą się do tego, co na co dzień funkcjonuje w naszej kulturze, jako przyjęte zwyczaje. Nadanie im kształtu przepisów obowiązującego prawa służy możliwości egzekwowania tych norm w przypadkach, kiedy są one naruszane. Źródłem prawa rodzinnego i opiekuńczego jest ustawa z dnia 25 litego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (tekst jednolity Dz. U. z 2020 r. poz 1359). Przepisy te są stale nowelizowane, aby dopasować je do istniejącej rzeczywistości.

Sprawy związane z prawem rodzinnym i opiekuńczym są też zawarte w Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej, w przepisach prawa międzynarodowego oraz innych ustawach. Jeśli znajdziemy się w sytuacji, kiedy konieczne będzie posłużenie się przepisami prawa rodzinnego i opiekuńczego warto skorzystać z usług adwokata z Kancelarii Adwokackiej Adwokata Adama Bajgera. Warto pamiętać, że nadrzędnymi zasadami prawa rodzinnego jest zasada dobra dziecka, zasada dobra rodziny, zasada równouprawnienia kobiety i mężczyzny oraz zasada szczególnej ochrony rodziny i dziecka przez państwo, a także zasada trwałości małżeństwa i zasada monogamii.

Rodzaje spraw sądowych dotyczących prawa rodzinnego i opiekuńczego

Jeśli sporów w rodzinie nie da się rozwiązać we własnym zakresie konieczne jest, by te sprawy zostały rozstrzygnięte przez sąd. Ale sprawy rodzinne odbywają się przed sądem nie tylko w przypadku sporów. Także sprawy takie jak przysposobienie dziecka wymagają przeprowadzenia postępowania sądowego. Jakie jeszcze sprawy rodzinne odbywają się przed sądami? Są to na przykład:

  • sprawy o rozwód, separację;
  • sprawy o unieważnienie małżeństwa;
  • sprawy o ustalenie ojcostwa lub macierzyństwa;
  • sprawy o alimenty;
  • sprawy o ustalenie kuratora dla małoletniego;
  • sprawy o ustanowienie rozdzielności majątkowej między małżonkami;

Katalog ten jest szerszy. Warto przy tym wiedzieć, że niektóre sprawy rodzinne nie wymagają postępowania sądowego, na przykład jeśli istnieje zgoda co do obowiązku alimentacyjnego i wysokości alimentów, osoba zobowiązana może realizować ten obowiązek dobrowolnie, bez nakazu sądowego. Niestety często jedynym sposobem na wyegzekwowanie alimentów jest zwrócenie się do doświadczonego adwokata zajmującego się sprawami rodzinnymi o przygotowanie pozwu do sądu, a następnie pomoc w prowadzeniu postępowania przed sądem rodzinnym.