Notariusz jest osobą zaufania publicznego, dokonującą czynności notarialnych przy zachowaniu bezstronności wobec uczestników. Prawnik czuwa też nad należytym zabezpieczeniem praw i słusznych interesów stron oraz innych osób, dla których czynności mogą powodować skutki prawne. Notariusz dokonuje czynności notarialnych w siedzibie swojej kancelarii notarialnej, a w uzasadnionych również poza siedzibą kancelarii.

Kim jest notariusz?

Notariusz jest prawnikiem, sporządzającym różne prawne dokumenty. Notariusz, jak Katarzyna Ogonowska, w ramach obsługi notarialnej dokonuje takich następujących czynności jak sporządzanie aktów notarialnych (umowy sprzedaży, zamiany, darowizny, spółki, pełnomocnictwa, testamenty, ustanowienia służebności, ustanowienia hipoteki); sporządzanie aktów poświadczenia dziedziczenia; sporządzanie poświadczeń (podpisu, pozostawania przy życiu, daty okazania dokumentu) oraz doręczanie oświadczeń. Oprócz tego do zadań notariusz należy spisywanie protokołów (otwarcia i ogłoszenia testamentu, zgromadzeń wspólników i akcjonariuszy spółek, zebrań wspólnoty mieszkaniowej), sporządzanie protestów weksli, przyjmowanie na przechowanie dokumentów, pieniędzy i papierów wartościowych, sporządzanie wypisów, odpisów i wyciągów dokumentów, a także sporządzanie projektów aktów, oświadczeń i innych dokumentów oraz dokonywanie innych czynności wynikających z odrębnych przepisów. Notariusz Katarzyna Ogonowska dokonuje czynności notarialnych w siedzibie swojej kancelarii notarialnej, a w uzasadnionych przypadkach (podyktowanych szczególnymi okolicznościami lub charakterem czynności) może dokonać czynności notarialnych również poza siedzibą kancelarii.

Jak wyglądają sprawy spadkowe u notariusza?

Notariusz zajmuje się sprawami testamentu i spadkowymi. Możemy już za życia ustanowić spadkobiercę majątku, poprzez sporządzenie testamentu. Jest to najlepsza sytuacja, o ile ktoś nie podważy testamentu lub spadkodawca nie pozostawi długów. U notariusza spadkobierca może w ciągu 6. miesięcy odrzucić spadek. Czas liczony jest od dnia, kiedy dowiaduje się o prawie do dziedziczenia. Zostaje wykluczony z postępowania spadkowego. Jeśli jednak nie złoży oświadczenia przed notariuszem czy w sądzie, nabędzie majątek wraz z dobrodziejstwem inwentarza. Notariusz ma również uprawnienia do sporządzenia dokumentu określanego jako notarialne poświadczenie dziedziczenia, który zawiera informacje, kto jest spadkobiercą i w jakim udziale spadek otrzymuje. W kancelarii muszą stawić się wszyscy spadkobiercy i wyrazić zgodę na przeprowadzenie sprawy spadkowej. Jeśli spadkobiercy nie będą mogli się porozumieć, muszą skierować sprawę na drogę sądową.

Czy intercyzę można podpisać u notariusza?

Intercyza jest to małżeńska umowa majątkowa, wprowadzająca rozdzielność majątkową. Małżonkowie w chwili podpisania intercyzy, dysponują odrębnymi majątkami. Intercyzę możemy sporządzić przed zawarciem małżeństwa, ale też w czasie trwania związku. Rozdzielność majątkową stosujemy przeważnie, kiedy pojawiają się problemy finansowe u współmałżonka. Rozdzielność majątkowa podpisywana u Notariusza Katarzyny Ogonowskiej ma moc prawną. Do kancelarii notarialnej małżonkowie przynoszą: dowody osobiste i skrócony akt małżeństwa. Aby rozdzielność majątkowa mogła zostać sporządzona, obie strony muszą wyrazić na nią zgodę. Bardzo ważna jest pełna zdolność do czynności prawnych. Intercyza nie może być sporządzona, kiedy jedna z osób jest ubezwłasnowolniona. Każdy z małżonków poświadcza dokument własnoręcznym podpisem.