Sezon na remonty trwa w najlepsze. Można to poznać, między innymi, po odpadach, które na potęgę składowane są przy śmietnikowych altankach. Stare umywalki, rozklekotane meble, zużyte opakowania po farbach – mało kto zdaje sobie sprawę, że te śmieci nie powinny trafić do publicznego kontenera. Jak zatem pozbyć się gruzu i poremontowych odpadów? Zapraszamy do lektury!

Czym w zasadzie jest gruz?

Gruz można podzielić na czysty, mieszany i zanieczyszczony. Ten pierwszy składa się z jednorodnych odpadów powstałych w wyniku prac remontowych lub budowlanych. Do gruzu czystego możemy zaliczyć gruz betonowy, ceglany, ziemię oraz starą ceramikę. Wbrew pozorom nie są to nieprzydatne śmieci. Gruz czysty doskonale sprawdza się w roli materiału budowlanego. Stosuje się go do budowy parkingów, dróg dojazdowych czy nawet fundamentów.

Zupełnie inaczej sprawa wygląda z gruzem zanieczyszczonym. To miks gruzu czystego z najróżniejszymi odpadami w postaci plastikowych opakowań po chemii gospodarczej i budowlanej, worków po cemencie, zużytych wykładzin, dywanów czy paneli podłogowych. Z kolei gruz mieszany to gruz czysty z domieszką odłamków płyt gipsowo-kartonowych, szkła okiennego, kawałków starej armatury sanitarnej bądź styropianu. Gruz mieszany po pokruszeniu można również wykorzystać w celach budowlanych.

Jak wygodnie pozbyć się gruzu?

Publiczne śmietniki nie są przystosowane do zbiórki poremontowych resztek. Te należy bowiem zutylizować zgodnie z przepisami, bez szkody dla środowiska naturalnego. Najlepszym sposobem na magazynowanie odpadów poremontowych jest wynajem big baga bądź specjalnego kontenera. Taką usługę oferuje np. firma Clean World. Big bag jest mniej pojemny niż kontener i sprawdzi się w przypadku drobnego remontu, kiedy to ilość gruzu jest niewielka. Jednak, jeśli planujemy gruntowną metamorfozę mieszkania i spodziewamy się „tony” odpadów, lepiej zdecydować się na wypożyczenie kontenera.

Po zapełnieniu się pojemników przedsiębiorstwo, które jest ich właścicielem, zajmie się transportem gruzu oraz jego utylizacją. To wygodne i praktyczne rozwiązanie. Jeżeli nie chcemy płacić za wynajem kontenera lub big baga, możemy poprosić firmę specjalizującą się w wywozie śmieci o bieżące usuwanie odpadów poremontowych. Część z nich zajmuje się także skupem surowców wtórnych. To dobra okazja, by spieniężyć odpady poremontowe, którym można dać drugie życie. Mowa tu przede wszystkim o metalach kolorowych czy złomie stalowym.

Co jeszcze można zrobić z odpadami poremontowymi?

Odpady poremontowe można też zawieźć do PSZOKu, czyli Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Takie miejsce powinno być na terenie każdej gminy. Niestety, wybierając tę drogę, możemy natknąć się na pewne problemy. Po pierwsze – sami musimy zająć się transportem śmieci, po drugie – placówka nie przyjmie ich, jeśli nie będą odpowiednio posegregowane i po trzecie – PSZOKi działają tylko w określone dni tygodnia.