W swej pracy adwokaci zobowiązani są przestrzegać konkretnych zasad. Względem swoich klientów mają określone przepisami obowiązki, które mają chronić interesy reprezentowanych przez nich osób. Jaka jest rola adwokata w sprawach karnych?

Obrońca oskarżonego albo pełnomocnik pokrzywdzonego

Korzystając z porady prawnej u adwokata, możesz mieć pewność, że wszystkie poruszane kwestie podczas spotkania pozostaną za zamkniętymi drzwiami. Adwokat zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy o adwokaturze z 26 maja 1982 r. ”obowiązany jest zachować w tajemnicy wszystko, o czym dowiedział się w związku z udzielaniem pomocy prawnej. Warto wiedzieć, że w codziennej pracy musi on postępować zgodnie z Regulaminem Wykonywania Zawodu Adwokata i Kodeksem Etyki Adwokackiej. Każdy człowiek bez względu na okoliczności zasługuje na uczciwy proces, a tym samym dostęp do pomocy prawnej. Oskarżonemu przysługuje obrońca, a pokrzywdzonemu pełnomocnik.

W jakich sprawach karnych może być pomocny adwokat?

Adwokaci specjalizują się w udzielaniu porad w różnych obszarach prawa. W przypadku prawa karnego i wykroczeń może to być pomoc w sprawach z zakresu przestępstw: przeciwko zdrowiu i życiu, bezpieczeństwu publicznemu i w komunikacji czy też przeciwko wolności, rodzinie i opiece, czci i nietykalności cielesnej. To także wsparcie w sprawach przestępstw przeciwko mieniu, obrotowi gospodarczemu i przestępstwom narkotykowym. Chcąc skorzystać ze wsparcia adwokata, czy to na etapie postępowania przygotowawczego, czy procesu sądowego, powinno udać się do kancelarii adwokackiej. W przypadku osób z Krakowa i okolic może to być np. kancelaria adwokata Dariusza Sięki.

Dlaczego warto skorzystać z pomocy obrońcy w sprawach karnych?

Pomoc mecenasa w sprawach karnych polega na udowodnieniu braku popełnienia przestępstwa przez oskarżonego. Gdy natomiast jego wina jest jednoznaczna, prawnik pomoże uzyskać najkorzystniejszy dla swojego klienta wyrok. Dzięki adwokatowi można wynegocjować lepsze warunki ewentualnego dobrowolnego poddania się karze, zadawać pytania świadkom, czy składać odpowiednie wnioski dowodowe. Ustalenie linii obrony z adwokatem, złożenie wniosków o umorzenie postępowania lub warunkowe umorzenie postępowania, bądź ,,walka" o uniewinnienie daje pewność, że zrobiliśmy wszystko poprawnie. Pozwala to uniknąć podjęcia złych decyzji, które mogłyby nieść za sobą poważne konsekwencje. Ważne jest, aby do gabinetu adwokata zgłosić się możliwie jak najwcześniej. Najlepiej zaraz po otrzymaniu wezwania na przesłuchanie jako osoba podejrzana. Dzięki temu obrona może być bardziej efektywna, a podejrzany uniknie nieświadomego popełnienia błędu, który mógłby zostać wykorzystany przeciwko niemu.