Kwestie dotyczące spadku są problemem wielu, szczególnie majętnych, spadkodawców. Czasem dochodzi do sytuacji, gdy decyduje się on na wykluczenie spadkobiercy z tego – potencjalny spadkobierca musi wtedy zrzec się dziedziczenia. Cała procedura odbywa się w Kancelarii Notarialnej, a umowa o zrzeczeniu się dziedziczenia zostaje sporządzona w formie aktu notarialnego. Co warto wiedzieć przed podjęciem tak istotnej decyzji prawnej?

Na czym polega zrzeczenie się dziedziczenia?

Zrzeczenie się dziedziczenia może być dokonane przez spadkobiercę ustawowego na podstawie umowy z przyszłym spadkodawcą (w postaci aktu notarialnego). Owo działania obejmuje także zstępnych zrzekającego się (wyjątek następuje wtedy, gdy doszło do innych ustaleń między dwiema stronami zrzeczenia). Zrzekający się i jego zstępni zostają całkowicie wyłączeni od dziedziczenia – zupełnie tak, jakby nie dożyli otwarcia spadku.

O zrzeczeniu się dziedziczenia mówią m.in. art. 1048 oraz art. 1049 Kodeksu cywilnego.

Kwestiami dotyczącymi dziedziczenia i testamentu zajmuje się Kancelaria Notarialna z Rzeszowa. Sprawy spadkowe (sporządzanie aktów poświadczenia dziedziczenia, a także spisanie, otwarcie i ogłoszenie testamentu) to jeden z najpopularniejszych tematów.

Różnice między zrzeczeniem się dziedziczenia a odrzuceniem spadku

Akt notarialny o zrzeczeniu się dziedziczenia może zostać zawarty tylko za życia spadkodawcy. Odrzucenie spadku może nastąpić natomiast dopiero po jego śmierci. Ponadto w wyniku odrzucenia spadku zstępni są wciąż uwzględnieni w sprawie i mogą otrzymać spadek. Zrzeczenie się dziedziczenia wyłącza natychmiastowo także zstępnych spadkodawcy.

Wyjątki dotyczące zrzeczenia się dziedziczenia

Decydując się na zrzeczenie dziedziczenia, należy mieć na uwadze, że sprawa dotyczy jedynie prawa do dziedziczenia z ustawy. Skutki prawne tej umowy nie dotyczą dziedziczenia na podstawie testamentu. Istnieje zatem szansa, że jeśli potencjalny spadkobierca zrzeknie się dziedziczenia poprzez zawarcie aktu notarialnego ze spadkodawcą, wciąż może odebrać spadek – na podstawie informacji, które zostały umieszczone w testamencie.

Zrzeczenie się dziedziczenia nie musi być także ostateczną decyzją – owa umowa może zostać uchylona (mówi o tym art. 1050 Kodeksu cywilnego). Wystarczy, aby spadkobierca i spadkodawca zawarli kolejną umowę u notariusza. Aby dokument był ważny prawnie, musi zostać sporządzony w formie aktu notarialnego.