Zarządzanie nieruchomościami nie należy do najłatwiejszych zadań. Dlaczego? Ponieważ wymaga znajomości przepisów prawa, zagadnień związanych z księgowością i finansami oraz obsługą techniczną. Do tego jest bardzo czasochłonne i powinny podejmować się go wyłącznie osoby, które cechuje doskonała organizacja pracy. W związku z tym deweloperzy, prywatni inwestorzy oraz wspólnoty mieszkaniowe chętnie korzystają z usług zarządców nieruchomości.  Dzięki temu oszczędzają czas i nerwy, a zyskują profesjonalną pomoc, która zna rynek i ma sporą sieć kontaktów. To właśnie dzięki nimi czasami niemożliwe staje się możliwe.

Jaki zakres obowiązków mają zarządcy nieruchomości?

Do głównych obowiązków zarządców nieruchomości zalicza się m.in: dbanie o jej bezpieczeństwo, zapewnienie równowagi finansowej, podnoszenie wartości nieruchomości poprzez inwestycje i modernizacje, obniżanie kosztów, stosowanie nowoczesnych rozwiązań w procesach inwestycyjnych i remontowych, sprawowanie opieki nad aspektami prawnymi, obsługę w zakresie czystości w budynkach i na zewnątrz oraz zapewnienie opieki pogotowia technicznego i konserwacyjnego.  Przy tym wszystkim pamiętają, że nieruchomość nie jest wyłącznie budynkiem, ale tworzą ją mieszkańcy, którym zależy na indywidualnym podejściu do problemów i skutecznym rozwiązywaniu ich. Co więcej, firma Zarządcy Nieruchomości CTG zapewnia każdemu właścicielowi dostęp do indywidualnej e-kartoteki, w której znajdzie wszystkie informacje o przeprowadzonych działaniach.

Jakie wykształcenie powinien mieć zarządca nieruchomości?

Jak widać, zawód ten należy do grona wyjątkowo odpowiedzialnych. Dlatego, jeżeli chcemy administrować i zarządzać nieruchomościami, to musimy posiadać określone uprawnienia zawodowe. Pierwszym warunkiem jest ukończenie studiów wyższych, po czym konieczne jest zdobycie wykształcenia podyplomowego na kierunku związanym z administrowaniem i zarządzaniem nieruchomościami. Ten drugi krok można pominąć, gdy posiadamy dowolny tytuł naukowy w zakresie gospodarowania mieniem. Następnym etapem jest wykupienie polisy OC i po spełnieniu go można zacząć starać się o zdobycie licencji zawodowej, którą wydaje Krajowa Izba Gospodarki Nieruchomościami.

Jakie relacje łączą właściciela nieruchomości z zarządcą?

Dlatego, że zarządca kieruje dużym majątkiem właściciela nieruchomości oraz generowanymi przez nie dochodami, musi być osobą odpowiedzialną. W związku z tym zazwyczaj łączą ich relacje stricte biznesowe. Kluczowe jest tutaj posiadanie przez zarządcę nieruchomości obowiązkowego ubezpieczenia OC, o którym już wspominaliśmy wyżej. Dzięki niemu, gdy dojdzie do szkody, to właściciel może starać się o odszkodowanie.