Według norm prawnych oświata stanowi w Polsce wspólne dobro społeczeństwa i podlega prawom zawartym w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej oraz wskazaniach w Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, Międzynarodowym Pakcie Praw Obywatelskich  i Politycznych oraz Konwencji o Prawach Dziecka. Co jeszcze warto wiedzieć na temat dziedziny prawa, jaką jest prawo oświatowe? O tym piszemy w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury.

Czym charakteryzuje się prawo oświatowe?

Pojęcie prawa oświatowego oznacza jedną z gałęzi prawa administracyjnego. Dotyczy ono wszelkich spraw, które związane są z systemem oświaty w naszym kraju (czyli po prostu procesem nauczania). Do głównych zadań prawa oświatowego należy między innymi regulowanie, organizacja oraz pełnienie nadzoru nad wcześniej wymienionym systemem nauczania. Wśród aktów prawnych, jakie należą do prawa oświatowego należy tutaj wymienić między innymi:

  • Ustawę z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty;
  • Ustawę z dnia 15 kwietnia 2011 r. o systemie informacji oświatowej;
  • Ustawę z dnia 14 grudnia 2016 r. o Prawie oświatowym;
  • Ustawę z dnia 26 stycznia 1982 r. o Karcie nauczyciela.

Jeżeli chodzi o założenia, jakie dotyczą prawa oświatowego, to jest to przede wszystkim zapewnienie darmowej nauki oraz równego dostępu do niej każdemu obywatelowi, zapewnienie odpowiednich warunków pracy oraz nauczania (zarówno jeśli chodzi o bezpieczeństwo, jak i higienę dla uczniów oraz nauczycieli), poszanowanie godności ucznia oraz jego prawa do nauki, jak również ochrona prawna nauczycieli.

Prawo oświatowe a uczniowie

Jak wiadomo, prawo oświatowe dotyczy wszystkiego, co związane jest z nauką w naszym kraju. Oczywiście określa ono również pewne obowiązki oraz prawa uczniów. Otóż polskie prawo oświatowe jednoznacznie określa, iż:

  • każda osoba do 18 roku życia podlega obowiązkowi pobierania nauki zarówno w szkole jak i poza jej terenem;
  • dzieci w wieku 7 lat podlegają obowiązkowemu uczęszczaniu do szkoły aż do momentu, w którym ukończą one szkołę podstawową. Musi się to jednak stać nie później niż w wieku 18 lat;
  • uczniowie w wieku powyżej 18 lat mają prawo do pobierania dobrowolnej nauki na kolejnych etapach.

Usługi prawne związane z prawem oświatowym

Z usług prawnych związanych z prawem oświatowym warto skorzystać m.in. w przypadku, gdy jest nam potrzebne doradztwo prawne z zakresu Karty Nauczyciela i prawa pracy, pomoc w sytuacji podejmowania decyzji kadrowych w szkole lub gdy chcemy być reprezentowani w sądzie podczas sporów związanych z tą dziedziną prawa, jak również gdy jesteśmy nauczycielami i potrzebujemy porady prawnej związanej z naszym zawodem. W takich przypadkach warto zgłosić się do sprawdzonej Kancelarii Prawnej takiej jak Kancelaria Prawna znajdująca się w Radomiu przy Galerii Słonecznej. Prawnicy tej firmy specjalizują się m.in. właśnie w prawie oświatowym, oferując rzetelne wykonanie usług.