Problemy finansowe mogą przytrafić się nawet prężnie działającej firmie. Zdarza się, że jedynym dostępnym rozwiązaniem jest ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Skutkiem tego jest przejęcie majątku przez syndyka, który będzie nim zarządzał do momentu zakończenia postępowania upadłościowego. Wiele osób jest przerażonych ilością formalności, które muszą zostać uregulowane. Warto skorzystać ze wsparcia ekspertów z Kancelarii Prawnej Lexnord.

Kiedy warto ogłosić upadłość konsumencką?

Niespłacone długi skutecznie uniemożliwiają prowadzenie biznesu. Rosnące zobowiązania negatywnie wpływają nie tylko na życie zawodowe, ale także prywatne. Ogłoszenie upadłości konsumenckiej sprawia, że wszelkie zobowiązania dotyczące zarządzania majątkiem spadają na syndyka. Upadły ma do dyspozycji określoną kwotę (bardzo często jest to wynagrodzenie minimalne), jednak nie może dopuścić do pogorszenia się sytuacji finansowej firmy.

Największą zaletą upadłości konsumenckiej jest fakt, że syndyk nie przejmuje rzeczy prywatnych i codziennego użytku. Nie jest to komornik, który ma na celu odebranie należności. Kolejnym plusem jest umorzenie wszystkich postępowań egzekucyjnych. Informacje na temat upadłego trafiają do Monitora Sądowego i Gospodarczego. 

Ile trwa ogłoszenie upadłości konsumenckiej?

Czas ma ogromne znaczenie dla zadłużonych przedsiębiorców, których sytuacja pogarsza się z dnia na dzień. Rozsądnym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług Kancelarii Prawnej Lexnord. Doświadczeni fachowcy pomogą w dopełnieniu niezbędnych formalności, a także uchronią przed wystąpieniem nieprawidłowości, które mogłyby opóźnić cały proces w czasie. Sąd ma na rozpatrzenie wniosku 2 miesiące.

Kolejnym etapem jest stworzenie listy wierzycieli oraz spisu majątku. Może to potrwać kilka miesięcy, a nawet wiele lat. Plan spłaty nie może być dłuży niż 36 miesięcy. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy upadły zadłużył się z powodu rażącego zaniedbania czy umyślenie. W takim przypadku okres spłaty wynosi od 3 do 7 lat.