Bardzo często windykacja bywa mylona z egzekucją komorniczą, jednak są to zupełnie odmienne rodzaje postępowań. I choć ich główny zamysł może wydawać się identyczny, to opierają się one na odrębnych zasadach. Czym zatem jest windykacja należności i na czym tak właściwie polega? Na te oraz inne pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule. Miłej lektury!

Co to jest windykacja należności?

Celem windykacji jest pozyskanie należnych środków finansowych bądź przedmiotów. Sam proces polega na dochodzeniu przysługujących roszczeń zgodnie z obowiązującymi przepisami. Kiedy ściąganie długów w ten sposób może okazać się niezbędne? Początek windykacji to sytuacja, w której dłużnik nie spłacił na czas zobowiązania, a nie da się nawiązać z nim kontaktu - nieuczciwy partner nie wyraża chęci porozumienia w kwestii płatności.

Rodzaje windykacji

Biorąc pod uwagę sposób postępowania z dłużnikiem, wyróżnić można dwa podstawowe rodzaje windykacji należności:

  • windykację miękką - ten rodzaj windykacji jest stosunkowo łagodny dla dłużnika i jego głównym celem jest nawiązanie porozumienia oraz wypracowanie dogodnych dla obu stron warunków spłaty, najczęściej polega na dzwonieniu do dłużnika, wysyłaniu mu SMS-ów z komunikatami o konieczności uregulowania zobowiązań itp.
  • windykację twardą - ta forma znajduje zastosowanie, gdy miękka windykacja nie przyniesie rezultatów. Wierzyciel przystępuje do bardziej radykalnych i surowszych dla dłużnika grup działań - tj. wpisanie dłużnika do rejestrów dłużników, skierowanie sprawy na drogę postępowania sądowego.

Jak widać, działania windykacyjne rozpoczynają się od czynności polubownych, jednak jeśli dłużnik będzie unikał kantaku bądź nie wyrazi chęci do spłaty zobowiązania, wówczas w grę wchodzi windykacja sądowa. Wierzyciel bądź reprezentująca go kancelaria zazwyczaj kieruje sprawę do sądu. Gdy roszczenia okażą się zasadne, organ wyda nakaz zapłaty bądź wyrok.

Pomoc prawna w postępowaniu windykacyjnym należności

Proces ubiegania się o należności jest nierzadko żmudnym przedsięwzięciem, które wymaga pomocy specjalisty, takiego jak radca prawny Maciej Penczerzyński z Kancelarii w Bydgoszczy. Skorzystanie z usług ekspertów to z pewnością ogromne wsparcie na każdym etapie postępowania. Głównym celem takiej współpracy jest m.in. zmaksymalizowanie skuteczności prowadzonych działań windykacyjnych oraz ukierunkowanie na skłonienie dłużnika do zaspokojenia roszczenia.